Brno s novostavbami překvapuje

| |

Během prvního kvartálu roku 2024 bylo prodáno celkem 246 nových bytů v Brně. To je zdvojnásobení průměrného počtu za předchozí rok, kdy poptávka utrpěla kvůli vysokým úrokovým sazbám. Podle údajů od společnosti Trikaya byl začátek letošního roku tak úspěšný, že dokonce překročil dlouhodobý průměr. Ceny zatím pomalu rostou a nacházejí se těsně pod rekordními hodnotami z druhého čtvrtletí roku 2022.

„Zlevnění hypoték vyhnalo lidem z hlavy inflační obavy a realitní trh na Brněnsku po dvouleté stagnaci otočil strmě vzhůru. Za první letošní čtvrtletí se v Brně prodal dvojnásobek novostaveb oproti loňskému kvartálnímu průměru. Zlepšující se nákupní sentiment je podložen důvěrou v to, že zlevňování hypoték bude pokračovat,“ řekl Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Prodeje během prvních tří měsíců letošního roku předčily očekávání mnoha realitních odborníků. Zatímco historická data ukazují, že průměrný počet prodaných nových bytů v Brně za čtvrtletí činí přibližně 220, v posledních pěti letech tento trend klesl o zhruba 10 % až do konce loňského roku, kdy se prodalo asi 200 nových bytů za čtvrtletí. Počet prodaných bytů v prvním čtvrtletí letošního roku v Brně byl nejvyšší od doby před ekonomickými dopady ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.

Ceny nových bytů zatím mírně stoupají

Není možné hovořit o prudkém zdražování, jaké jsme zažili v letech 2020–2021. Průměrné nabídkové ceny od developerů se již více než dva roky pohybují v rozmezí přibližně od 125 000 Kč do 127 000 Kč za metr čtvereční. Nicméně v posledních měsících jsme začali pozorovat pomalou změnu trendu.

Po určitou dobu snížená sazba DPH na nové byty tlačila ceny dolů. Toto snížení, které se začalo uplatňovat na začátku letošního roku a snížilo se z původních 15 % na 12 %, většina developerů již promítla do svých ceníků na konci loňského roku. Proto přechod mezi posledním čtvrtletím roku 2023 a prvním čtvrtletím tohoto roku nebyl tak markantní. Lamka upřesňuje, že se zdá, že trend stagnujících nabídkových cen se obrací, protože na konci března dosáhly ceny hodnoty 128 tisíc korun za metr čtvereční, což představuje nárůst asi o dvě až tři procenta.

Převážně se prodávají byty s menšími uspořádáními

Nicméně nejvyšší poptávka je momentálně u projektů, jejichž ceny se pohybují přibližně o 5 % pod průměrem trhu, což odpovídá prodejní ceně přibližně 121 000 Kč za metr čtvereční. Za zmínku stojí, že nejvyšší cena za metr čtvereční stále platí pro jednopokojové byty, které dosáhly ceny prodeje až 129 000 Kč za metr čtvereční. Tyto jednotky byly v prvním čtvrtletí prodány téměř ve stejném množství jako nejoblíbenější konfigurace 2+kk. Zájem investorů se soustředil zejména na byty v projektech ABT Park, Čtvrť Pod Hády, Allrisk Meridiem a Nad Arboretem.

I když se na začátku roku 2024 z trhu stáhlo téměř 250 nových bytových jednotek, developerům se podařilo uvést do prodeje výrazně méně nových projektů – pouze 34. Tento počet je výrazně menší než v předchozím třetím čtvrtletí roku 2023, kdy se ceníky developerů rozrostly o více než 700 jednotek, což představuje méně než dvacetinu. V březnu bylo na trhu k dispozici celkem 1732 bytů v rámci více než padesáti aktivních developerských projektů. Většina těchto projektů má uvedenou energetickou náročnost v průkazu PENB ve třídě B. Pouze projekty Čtvrť Pod Hády a Diorit splňují nejvyšší třídu A pro mimořádně úsporné budovy v celém Brně.

Ekonomové předpokládají, že poptávka po bytech bude i nadále stoupat

Vývoj trhu v následujících měsících bude nadále ovlivňován zejména výší úrokových sazeb a dostupností hypoték. Ekonomové očekávají, že na květnovém zasedání České národní banky dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb, a to minimálně o půl procentního bodu. Zatímco v minulém roce vyšší úrokové sazby a ekonomická nejistota odrazovaly zájemce o nákup nemovitostí, situace se v posledních měsících změnila.

„Tyto faktory postupně odeznívají, když průměrná hypoteční sazba v únoru letošního roku klesla na 5,36 %, tedy nejníže od června 2022, a naopak spotřebitelská důvěra narostla na nejvyšší hodnotu od října 2021. Obě tyto proměnné se navíc s největší pravděpodobností budou dále zlepšovat i v nadcházejících měsících. Tato obnovená poptávka se bude střetávat s nabídkou omezenou nedávným ochlazením stavební aktivity, což podle nás ve zbytku letošního roku způsobí odražení cen bytů směrem vzhůru,“ uzavírá Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Předchozí

Jak mohou být QR kódy účinně využity ve stavebnictví?

Nová spolupráce mezi WO-MUM a Ones

Další