Jak nádherné jsou Beskydy nebo Jeseníky pod sněhem

| |

Objevte dosud nepoznané zimní krásy naší země. A že jich má! Moravskoslezský kraj se pyšní (nejen) horskými kraji Jeseníků a Beskyd. A pro podporu turismu dělá hodně. Však jeho hejtman Jan Krkoška dříve působil jako náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch, předtím i v Lázních Slatinice. Tedy ví, o čem mluví a co kraj i jeho návštěvníci potřebují.

Jak moc je podle vás důležité to, že má váš kraj tak rozmanitou nabídku pro zimní sporty?

Velmi. Mít kvalitní nabídku volnočasového vyžití i v zimní sezoně je z pohledu udržení a zvýšení návštěvnosti kraje stěžejní. Pro nadcházející zimní sezonu se můžeme pochlubit moderními lyžařskými resorty i stovkami kilometrů kvalitně upravených tras pro běžkaře. Zájemci mají k dispozici Beskydskou i Jesenickou magistrálu, které propojují většinu oblíbených lyžařských středisek našich hor. Bílé stopy se tady pravidelně udržují i díky Moravskoslezskému kraji, protože investujeme do techniky, aby obce a resorty mohly trasy snáze spravovat. Pravidelně pak pořádáme například oblíbené akce pro rodiny s dětmi – Den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Začátkem příštího roku se tak opět potkáme ve Skiareálu Bílá v Beskydech nebo ve Skiareálu Kopřivná v Jeseníkách.

Jak fungují takzvané Bílé stopy?

Jednoduše. Na stránkách www.bilestopy.cz lidé najdou přehled čerstvě upravených tras pro běžkaře v Beskydech i Jeseníkách. Rolby, které stopy upravují, díky zabudovaným GPS propisují souřadnice přímo na stránky a zájemci tak mají přehled, kde už se trasy udržují. Ale pozor, dokud není dostatečná sněhová pokrývka, tak stezky nejsou na stránkách viditelné.

Od léta jste hejtmanem Moravskoslezského kraje. Vnímáte velký rozdíl mezi dosavadní prací náměstka pro regionální rozvoj, evropské fondy a cestovní ruch?

Je to opravdu zásadní změna. Jako náměstek jsem se mohl dlouhodobě věnovat své svěřené oblasti, ale jako hejtman jsem musel získat přehled i v dalších důležitých oblastech, například zdravotnictví, dopravě, životním prostředí a dalších. Bylo to značně složité. A to jsem měl velkou výhodu v tom, že už sedm let vím, jak funguje krajský úřad.

Proč jste si jako hejtman nechal na starost i oblast cestovního ruchu?

Mám tuto oblast rád navzdory tomu, že se jedná o obtížnou sféru, která bývá občas nedoceněná. Navíc během covidu se dostala takřka na nulu a nyní začíná fungovat od začátku. Ale víte, cestovní ruch dělám už sedm let, jsme úspěšní, a troufnu si říci, že jiné regiony k nám vzhlížejí. Máme své značky, například Technotrasu nebo Pojez, prostě to šlape. A pro mě je to radost.

Moravskoslezský kraj je historicky spjat s těžkým průmyslem. Myslíte, že v posledních letech návštěvníci překonávají předsudky a objevují, že region může být i krásnou dovolenkovou destinací?

Technické a industriální památky jsou pro náš region ikonické, odlišují nás od ostatních a jsme na ně pyšní. Myslím, že se nám daří na industriální historii stavět a některá dříve průmyslová místa oživovat a dávat jim nový obsah. Ty nejzajímavější technické památky propojuje virtuální stezka Technotrasa. Jsem velmi pyšný na to, že letos uspěla v prestižní celorepublikové soutěži a získala Velkou cenu cestovního ruchu. Jedná se o celkem 36 unikátních zastávek, součástí Technotrasy jsou kromě známé Dolní oblasti Vítkovic nebo ostravského Landek Parku i uhelné a břidlicové doly, jedinečné mlýny nebo osoblažská úzkokolejka. Mnoho míst na této trase má otevřeno i v zimě, takže i když počasí nepřeje, tak tady rodiny s dětmi mohou podniknout zajímavé výlety. Veškeré informace lidé najdou na www.technotrasa.cz

Velký zájem veřejnosti zaznamenaly i takzvané Pojez festy, můžete přiblížit, jak vznikly tyto regionální festivaly?

Ty jsou součástí programu Pojez. V minulosti tady fungoval projekt Jak šmakuje Moravskoslezsko. Společně s podnikateli a krajskou centrálou cestovního ruchu jsme ho oživili a stvořili značku Pojez. Snažíme se ukázat místním i turistům, že výlet se dá spojit i s lahodným gastronomickým zážitkem. Představujeme tak ty nejlepší podniky v regionu. Lidé mohou vyrazit za kvalitním jídlem, ochutnávkami, výrobnami nebo například lokálními farmami. Chceme zájemcům na jednom místě nabídnout to nejlepší z gastronomie. Oblast gastra se u nás v posledních letech dynamicky rozvíjí a Pojez představuje i talent a práci osobností, které za úspěšnými podniky stojí. Do Pojezu je zapojeno už skoro pět desítek míst a přibývají další. Pro veřejnost jsou nejpřitažlivější právě Pojez festy. Zatím pořádáme tři do roka. I příští rok chystáme tyto festivaly 18. května v ostravských Dolních Vítkovicích, 10. srpna v Karlově Studánce a 7. září v Ostravici.

Co nejvíce láká domácí turisty?

Mezi nejnavštěvovanější památky patří rozhodně Dolní oblast Vítkovic, s čímž jsou spojené i festivaly, mnohdy největší ve střední Evropě. U turistů pravidelně boduje i ostravská zoo. Oblíbené jsou stezky v oblacích, Dinopark nebo Nákladní muzeum Tatra Kopřivnice, které je velkým lákadlem. Dobrým ukazatelem oblíbenosti turistických míst jsou i ceny cestovního ruchu severní Moravy, které kraj ve spolupráci s centrálou cestovního ruchu pořádá. V březnu roku 2024 se bude konat už pátý ročník této soutěže.

Co máte na svém kraji nejraději a kam byste pozval lidi, kteří ho ještě neznají?

Náš kraj je nádherný a plný kontrastů. Líbí se mi, že tady najdete bohaté industriální dědictví, ale i nádhernou přírodu. My, kteří Moravskoslezský kraj známe, víme, jak nádherné jsou Beskydy nebo Jeseníky pod sněhem. Moc mě těší, že destinaci severní Morava si oblíbilo mnoho turistů. Dokládají to i rostoucí čísla návštěvnosti našeho kraje. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 k nám zavítalo o deset procent více návštěvníků než za stejné období roku 2019, který byl zatím rekordní. Věřím proto, že návštěvnost v dalším období ještě poroste i díky tomu, že služby a podmínky pro turisty neustále zdokonalujeme. Také věřím, že i v nadcházející sezoně bude cestovní ruch podporovat naši ekonomiku. Lidé si mohou vybrat z mnoha možností a vychutnat si v naší destinaci luxusní a pohodový pobyt, ale i krásnou dovolenou za přijatelnou cenu. Přeji všem krásnou zimu nejen v Moravskoslezském kraji.

citát

Věřím, že i v nadcházející sezoně bude cestovní ruch podporovat naši ekonomiku. Lidé si mohou vybrat z mnoha možností a vychutnat si v naší destinaci luxusní a pohodový pobyt, ale i krásnou dovolenou za přijatelnou cenu.

Předchozí

Proč si přát k Vánocům kvalitní koženou kabelku?

Lyžařská sezóna v Rokytnici nad Jizerou startuje 22. prosince

Další