Tolik, kolik je nutné, a tak málo, jak je možné. Tak pěstují víno na Burgerhof Messner nad Brixenem

| |

Dole v Brixenu už voní jaro, ale stačí vystoupat hodinku nad město, a plíce i tvář osvěží ještě fryšné povětří. Teď zasloužíte sklenku biovína! Aby se vám do Eiseckého údolí a na ještě bílé vrcholky hor vůkol rozhlíželo příjemněji. Na vyhlášeném Burgerhofu Messner se navíc potkává historie se současností.

Text: Tomáš Nohejl

Už ve 12. století tady stál hrad Pfefferburg, na jehož trosky vidíte, a brzy nato i farma. „Naše rodina tu žije už v šesté generaci, od roku 1843. Rodiče se před čtyřiceti lety začali věnovat organickému zemědělství a my v tom pokračujeme,“ ukazuje hrdě švarný čtyřicátník Johannes Messner, který objíždí své pozemky na vytuněném e-biku.

Cílem je nabídnout skutečnou kvalitu svým blízkým a lidem z okolí. Mají krávy, pěstují víno, jablka, ovoce i zeleninu. Poslední dva roky za to dostali ocenění Nejlepší farma plaketou Roter Hahn, sdružení jihotyrolských farem.

Mají sedm druhů vín, z 1,5 hektaru vinic na jihovýchodních svazích ve výšce okolo 750 metrů nad mořem získají okolo deseti tisíc lahví ročně. Krátká ochutnávka rozhoduje o nákupu lahve plného bílého Knight Johanniter. „Studoval jsem tři roky vinařství na univerzitách v Itálii a Německu, poté jsem cestoval i po Austrálii a Americe,“ vypráví. A pak se „zapřáhl“ do rodinného byznysu. „Chceme to dělat rozumně. Žádná chemie, žádné plasty. Podívejte, třeba třikrát ročně hnojíme mědí, dodává to vínu speciální vlastnosti. A otec si jako hobby pěstuje včely,“ ukazuje.  „Vyvážíme i do Spojených států, ale jsme v klidu. V létě si bereme volno, jezdíme na dovolenou,“ usměje se. Jeho heslem, prolínajícím přístup k životu, je „Tolik, kolik je nutné, a tak málo, jak je možné.“

Restaurace se dvěma šenky má od Velikonoc do adventu otevřeno o víkendech. „Ano, s ženou Katrin vaříme, máme i menu. Každý den jiné, podle toho, co nás napadne,“ pokrčí rameny. „Mezi mladými je teď zájem o šumivá vína,“ přidává „trendy“ postřeh.

V patře nabízí dva fajnové apartmány, kdybyste sem vyrazili na prázdniny. Anebo vám snad náhodou došly síly a až příliš podlehli kouzlům zdejší vinotéky. A vedle stojí i vlastní barokní kaplička, kam dochází kněz ze sousední vesnice a můžete si objednat třeba svatební obřad.

Předchozí

Operativní leasing se vrátil do módy díky nízkým splátkám, nyní pořídíte auto za méně než šest tisíc měsíčně

Jízdní hala ve Světcích na Tachovsku: Památka roku 2023

Další