Možná vás překvapí, kolik domácností v Česku vlastní wallbox, a přitom namají elektrické auto. Wallbox tedy nečinně stojí a čeká na svoji příležitost. Ta možná nastává právě teď. Nový elektromobil Peugeot E-208 s dojezdem 362 kilometrů pořídíte už za 799 tisíc korun.
Proč je u nás tolik spících domácích wallboxů? Spousta majitelů fotovoltaiky či tepelného čerpadla si totiž v rámci programu „Nová zelená úsporám“ výhodně pořídila i wallbox s dotací až 35 tisíc korun. Bytová družstva pak mohla čerpat ještě o deset tisíc víc. Polovinu přímých výdajů spojených s pořízením wallboxu tak dotace pokryla, navíc šlo využít i kombinační bonus ve výši 10 000 Kč. Tak proč si nepořídit wallbox teď a s dotací? Lepší, než ho komplikovaně instalovat a kompletně financovat později, ne? Mnoho wallboxů tak zatím čeká, až budou moci začít dělat práci, ke které jsou určeny, tedy dobíjet elektrická auta.
Pokud jste si i vy pořídili wallbox, přestože zatím nemáte elektromobil, je na čase se po nějakém šikovném elektrickém voze poohlédnout. Při současných cenách elektřiny vás sto kilometrů ujetých elektromobilem přijde na méně než stovku, což je dva a půl krát méně než sto kilometrů ujetých úsporným vozem se spalovacím motorem. Jaké vozy poháněné elektřinou jsou na současném automobilovém trhu nejdostupnější? Například nejprodávanější elektromobil segmentu malých vozů na evropském trhu, elektrický hatchback Peugeot E-208. Pořídíte ho už za 799 000 Kč. Chytrým řešením je i operativní leasing s výhodnou měsíční splátkou.
Peugeot E-208 nabízí hned dvě elektrické varianty. Slabší o výkonu 100 kW neboli 136 koní a silnější o výkonu 115 kW neboli 156 koní. Výkonnější verze disponuje baterií o kapacitě 51 kWh. Na jedno nabití ujede úctyhodných 409 kilometrů. Cenově dostupnější pohon tvořený elektromotorem o výkonu 100 kW a baterií o kapacitě 50 kWh poskytuje dojezd o trochu menší, a sice 362 kilometrů, nicméně stále se jedná o velice slušnou porci bezemisních kilometrů. K dispozici jsou dva typy palubních nabíječek, které vyhovují všem způsobům použití a řešením nabíjení. Odhadovaná doba dobití pomocí domácího wallboxu je 4 hodiny 40 minut. Při použití zesílené zásuvky čekáte výrazně více, a to až 11 hodin. Nouzové rychlé dobíjení mimo domov vyřešíte veřejnou rychlodobíječkou, ve které se vůz dobije z 20 % na 80 % za 30 minut.
Někteří potenciální elektromobilisté sice po elektromobilu pokukují, ale obávají se, že se stanou otroky dobíjecích stanic a budou neustále řešit, kde dobíjet. Ovšem není třeba se bát. Je jen nutné správně plánovat trasy a možnosti dobíjení. To vám značně usnadní 3D online navigace. Mapu dobíječek má totiž dokonale zvládnutou. V každém okamžiku hlídá, aby vám nedošla „šťáva“. Podobnou funkci zajistí i váš telefon, propojíte-li ho s vašim vozem. Ten vás pomocí aplikace MyPeugeot informuje o stavu nabití baterie a upozorní vás na přerušení dobíjení. Umí dokonce i zapnout na dálku topení či klimatizaci, a připravit vám tak před jízdou dokonalý tepelný komfort. Vy pak odjíždíte s ideálně vytopených či vychlazeným vozem a zároveň s plnou baterií. Kromě toho, kde dobít, vám 3D online navigace poradí i nejlepší cestu dle aktuálního provozu, najde volné parkovací místo, předpovídá počasí či varuje před radary či nebezpečnými úseky.
A ještě jeden tip nakonec: Na pořízení vozu Peugeot 208 nyní můžete využít mimořádně výhodné financování s 0% úrokem.