Budoucnost bez HHC, HHC-O a THCP

| |

Šestého března nabyl účinnosti zákaz držení a prodeje výrobků obsahujících psychoaktivní látky HHC, HHC-O a THCP, jež byly zařazeny na seznam zakázaných návykových látek. Dozor nad dodržováním tohoto opatření zabezpečuje krajská hygienická stanice, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a policie, jak uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Porušení tohoto zákazu může být sankcionováno pokutou ve výši až 15 000 korun pro uživatele, a až osmiletým vězením pro prodejce.

„Krajské hygienické stanice v této oblasti budou dozorovat elektronické cigarety, jejich náplně a bylinné výrobky. Potravinářská inspekce pak bude dozorovat výrobky, co se tváří jako potravina, tedy gumové želé bonbony. Následně budou své šetření předávat policii,“ popsal Jakob.

Předávkování dětí

Vláda rozhodla o regulaci poté, co se začaly častěji vyskytovat případy, kdy byly děti nebo mladiství hospitalizováni po konzumaci nespecifikovaných cukrovinek obsahujících látku HHC, která není označena jako potravina. Prodejci začali nabízet alternativy s podobnými názvy, avšak obsahující jiné legální látky, které nejsou zakázány. Toto riziko upozorňoval již dříve národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil z ODS.

Na konci ledna informovala Karlovarská krajská nemocnice o případu předávkování pěti dětí, které snědly „volně dostupný doplněk stravy s obsahem HHC“ ve formě gumových medvídků. Podle lékařů může mít HHC různé individuální účinky, od nevolnosti po agresi a výkyvy nálad, v závislosti na formě užití a množství podaném pacientem. Látka HHC může být kouřena nebo konzumována ve formě sladkostí a cukrovinek, a některé e-shopy dokonce nabízejí i lízátka a bonbóny. Ochrana těchto produktů často spočívá v označení jako „sběratelské předměty“.

Dětská klinika FN Olomouc zaznamenala jeden obdobný incident před dvěma měsíci, kdy tříletá dívka snědla želatinové medvídky s HHC, které patřily jejímu otci.

Nesouhlas vlády i prodejců

Podle Bartoše (Piráti) způsobil nerozvážný zákaz HHC právní nejistotu mezi uživateli i prodejci, kteří již začali nabízet jiné, potenciálně silnější deriváty THC.

 „Nevidím smysl zákazu. Prodejci přejdou z HHC na HHC-P a za měsíc se bude znovu řešit tato látka. HHC-P je derivát HHC a je třeba desetkrát silnější než HHC. Je jednoduché ji získat a cokoli z ní udělat a gumoví medvídci se z ní dělají také,“ podotkl David Bukovjan. Podle něj existuje přibližně 50 látek, které jsou legálně dostupné a z každé z nich lze odvodit derivát.

Předseda Asociace za bezpečné prodejní automaty (ABPA) Vojtěch Ulman sdělil, že poptávka po produktech s HHC před zákazem prudce vzrostla. Prodejci byli v situaci velké nejistoty a reagovali masivními slevami, protože se obávali kriminalizace vlastnění těchto produktů po vstoupení zákazu v platnost. Ulman nesouhlasí s rozhodnutím zakázat HHC a varuje, že produkty s touto látkou se pravděpodobně přesunou na černý trh.

Některé společnosti oznámily na sociálních sítích, že do svého sortimentu začínají zařazovat nové látky jako náhradu za ty zakázané.

Přestupek s pokutou, ale i možné vězení

Za držení zakázaných látek hrozí pokuta až 15 000 Kč jako přestupek. Prodejcům, kteří by měli v držení větší než malé množství, může hrozit až osm let vězení. Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí zároveň upozornila, že ještě není veřejnost informována z ministerstva vnitra a spravedlnosti o postupu s těmito záležitostmi.

První přestupky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spolu s policií odhalila první případy porušení zákazu HHC. Podle policie bude postup v tomto případě stejný jako při držení jiných nelegálních omamných látek. Hygienici začnou s kontrolami dodržování zákazu v nejbližších dnech, a krajské hygienické stanice budou prověřovat například prodej elektronických cigaret. Některé firmy, které uvádějí, že jim zákaz způsobil škody přesahující 100 milionů korun, zvažují právní kroky.

„Budeme k tomu přistupovat jako k jiným látkám, které jsou zařazeny na seznamu (zakázaných návykových látek). S tou výjimkou, že u držení malých množství pro vlastní potřebu se budeme přidržovat teorému, který je spojen s THC a konopím, to znamená deseti objemovými gramy a jedním gramem účinné látky v tomto objemu,“ uvedl. „Pokud Státní zemědělská a potravinářská inspekce a hygienická služba narazí v rámci svých kontrol na výskyt látky v kamenných provozovnách, jejich zázemí a skladech, automatech, volají policii… Podle mých informací se to děje aktuálně v několika desítkách případů v republice,“ dodal Frydrych.

Dočasný zákaz by měl být zrušen nejpozději do začátku roku 2025, kdy má vstoupit v platnost novela zákona, která bude zahrnovat psychomodulační látky do regulované kategorie s omezenou dostupností. Tyto látky by mohly být prodávány pouze registrovanými firmami v kamenných obchodech a bez reklamy, pouze osobám starším 18 let. Piráti uvádějí, že nový návrh zároveň zvýší příjmy státního rozpočtu díky poplatkům a potenciálně spotřební dani.

Prodejci vymýšlejí různé náhražky

Zdá se, že někteří prodejci „legálních drog“ mají připraven záložní plán. Jsou ochotni přeorientovat se na prodej produktů obsahujících THC-B nebo THC-H. Tyto látky se odlišují v chemickém složení a mají ještě silnější účinky.

Národní protidrogový koordinátor Vobořil vyjadřuje názor, že úplná prohibice není efektivní a zastává přístup přísné regulace, která by umožnila kontrolovat kvalitu a zakázat prodej dětem. Podle něj zákaz pomůže předejít negativním dopadům na společnost. Kritizuje nekoordinovaný postup ministerstva a varuje před dramatickým zhoršením situace. Poukazuje na existenci desítek psychoaktivních kanabinoidů a zdůrazňuje, že zakázáním HHC nejspíše dojde k dovážení chemicky vyrobených látek, jako je například Spice z Číny, což by mohlo mít vážné následky v kombinaci s alkoholem, včetně možných úmrtí.

Prodejci produktů obsahujících látky HHC a další nově zakázané látky zahájili od poloviny února výprodejové slevy, aby se zbavili zásob. Asociace bezpečných prodejních automatů (ABPA) odhaduje škody spojené se zákazem HHC, HHC-O a THCP na více než 100 milionů korun. Některé firmy uvažují o podání právních kroků. Tyto výrobky byly k dostání nejen v automatech, ale také v kamenných prodejnách a na internetu.

Předseda ABPA Vojtěch Ulman uvedl, že situace je stále velmi aktuální, a organizace nyní shromažďuje informace od svých členů o škodách, nákladech a komplikacích spojených se zákazem. Sklady se od pátku likvidují, a škody jsou podle něj velké, překračují 100 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví však upozorňuje, že v tomto případě není možné žalovat stát o náhradu škody, a náklady na dopady legislativních opatření nesou ti, na které dopadají. Problematika případných kompenzací není aktuální.

Pomoc od bolesti

Václav, muž, který užívá látku HHC, aby mohl žít plnohodnotný život bez bolesti, zastupuje skupinu lidí, které zákaz této látky zasáhlo.

Přestože mnoho lidí považuje HHC za zcela legální drogu, vzbuzuje otázky o tom, zda má pouze negativní dopad. V porovnání s THC, které je veřejně tolerováno, HHC přináší příběhy lidí, jako je Václav, kteří nalézají úlevu od chronické bolesti a alternativu k silnějším léčivům.

Václav trpící Crohnovou chorobou nachází v HHC prostředek, který mu umožňuje žít bez bolesti a bez rizika závislosti na silných léčivech. V rámci léčebného režimu podstupuje pravidelné lékařské kontroly, a výsledky těchto kontrol jsou povzbudivé, naznačující, že HHC nezpůsobuje zhoršení zánětů.

Klíčovým aspektem pro Václava je porovnání HHC s THC. Oproti THC, které často vede k pocitu utlumení a podobnému stavu kocoviny, HHC umožňuje plnou funkčnost bez zpomalení. Václav zdůrazňuje, že pro něj schopnost vyhnout se silným lékům díky HHC znamená značnou úlevu a možnost žít normální život.

Václav vyjádřil obavy ohledně následků zákazu HHC a možné návratu k silnějším léčivům, která v minulosti negativně ovlivnila jeho zdraví a kvalitu života. Jeho příběh zdůrazňuje, že témata jako HHC mohou mít své odvrácené tváře a existují lidé, pro které tato látka představuje efektivní a bezpečnou léčbu.

Látka HHC je syntetizována z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V nízkých koncentracích může obsahovat tyto látky i konopí, včetně technického konopí, a tinktury nebo extrakty z něj. Ministerstvo zdravotnictví proto stanovilo výjimku v nařízení pro tyto případy, pokud obsah těchto látek nepřesahuje 0,3 procenta.

Předchozí

Budiž světlo – světelné enzymy v akci proti diagnózám

ODHALOVÁNÍ NÁDORŮ NEJEN POMOCÍ UMĚLÉ INTELIGENCE

Další