Budoucnost je elektrická

| |

V 70 zemích na čtyřech kontinentech můžete koupit výrobky jesenické firmy Fenix Group, světové jedničky v oboru výroby a dodávek topných systémů. Její zakladatel a majitel Cyril Svozil hlásí rekordní ekonomické výsledky, a to i přes krize, pandemie či nedostatek materiálů a pracovníků. Nyní přichází s revolučním konceptem, který násobně snižuje cenu elektřiny pro domácnosti i firmy. „První výsledky jsou neuvěřitelné, dosahujeme cen pod 1 korunu za kWh,“ říká nadšeně jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů.

  • Fenix Group letos získal ocenění Czech Stability Award pro firmy, které se mohou pyšnit dlouhodobě stabilním ekonomickým vývojem. Čím jste si to zasloužili?

Holding Fenix existuje již 32 let a prakticky po celé toto období zaznamenává trvalý organický růst. Na finanční zdraví klademe zásadní důraz a prakticky všechny firmy skupiny Fenix jsou dlouhodobě držiteli ratingu AAA. Letos tedy naše největší firma Fenix Trading s.r.o. navíc získala i prestižní ocenění „ Nejstabilnější firma v ČR“

  • Letos Evropu naplno zasáhly ekonomické problémy, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Dokážete úspěch zopakovat?

Obávám se, že problémy Evropy a zejména Evropské unie jsou znatelné již několik let a naprosto nepřehlédnutelné nejméně od ledna 2021. Hlavní projevy rozpadu přeregulovaných trhů se přitom projevovaly zejména ve čtvrtém čtvrtletí 2021, válka na Ukrajině pak již pouze přidala této vážné krizi systému další rozměr.
Nám se zatím daří úspěšně reagovat. Za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenáváme meziroční růst o více než 15%.

  • Když vynecháme inflaci a ceny energií, co vaše úspěšné podnikání brzdí? Například nedostatek materiálů, komponentů, pracovníků?

Dlouhodobě je naším hlavním problémem přeregulovanost trhů a ztráta konkurenceschopnosti našich evropských dodavatelů. Nyní samozřejmě náš trh poznamenává nastupující energetické krize nemající v Evropě obdobu od 2. světové války. S ostatními problémy se dokážeme vypořádat sami.

  • Inflace, ceny energií, rozpad východních exportních trhů, krize u nás i v Evropě. Všechno to jsou hrozby, které se různými způsoby přímo dotýkají vašeho byznysu. Jste připraveni? Je to naopak příležitost?

To, že se schází tolik krizových prvků v jednom okamžiku, je skutečně naprostou novinkou a pro jejich řešení neexistuje precedens z minulosti. Proto bude východiskem především flexibilita, improvizace a otevřená mysl!
Obávám se, že skutečně přichází doba, kdy vytápět obydlí ve všech místnostech bude luxusem a bude nezbytná kombinace s dosažitelnými zdroji energie – především tedy se dřevem. V tomto směru poskytují naše topné systémy zcela mimořádnou výhodu flexibility, kvality regulace a rychlého přizpůsobení aktuálním ekonomickým možnostem uživatelů

  • Mluví se o krizi, stagflaci a podobně. Troufnete si říci, jak to celé dopadne z pohledu české, potažmo evropské ekonomiky?

Věřím, že nastupující krize způsobí svou hloubkou zásadní změnu ve směřování EU i politiky jako celku. Politici přestanou být protektory, snílky, vychovateli a sociálními inženýry a stanou se opět služebníky národa aktivně pomáhající jeho prosperitě. Obludná byrokracie a plánovací mechanismy EU jako vystřižené z dob RVHP zaniknou a vrátí se starý dobrý kapitalismus, který opět tak jako vždy přinese prosperitu. Bohužel to ale bude dlouhá a trnitá cesta!

  • Heslo, které vévodí vašim webovým stránkám, zní „Budoucnost je elektřina“. Odepisujete plyn a ostatní jako energetický zdroj?

To ne, jsme ale přesvědčeni, že jediným obecně dosažitelným a bezpečným zdrojem energie zajišťujícím vysokou míru nezávislosti je dnes výhradně elektrická energie. Přidáme-li k tomu i skutečnost, že ze všech tzv. energonositelů pouze elektřina umí již dnes být univerzální, bezemisní a navíc s výhledem na poměrně vysoké zastoupení obnovitelných zdrojů, nemá tento energonositel zkrátka v budoucnu žádnou jinou konkurenci! 

  • Nedávno jste představili Projekt CAMEB, na kterém jste spolupracovali s ČVUT a dalšími výzkumnými firmami a institucemi. Jedná se o řídící jednotku chytrého domu, která díky vámi vyvinutému algoritmu sama dokáže elektřinu nakupovat, když je cena na spotovém trhu nízká, a naopak prodávat, když je cena vysoká.

Cílem původního projektu bylo prokázat výhodnost Energetického konceptu Fenix i v residenčních budovách. Jedná se o koncept energeticky úsporné budovy vybavené potřebnými technologiemi – tedy elektrickým sálavým vytápěním, ventilací s rekuperací, venkovním stíněním, fotovoltaickou elektrárnou, kvalitním řízením Icool a bateriovým úložištěm, které funguje jako aktivní prvek budoucích chytrých sítí!
Režim aktivního obchodování na tzv. SPOT denním trhu byl až vynucenou úpravou způsobenou raketovým růstem cen energií.

  • Mluvil jste o CAMEB jako o revolučním řešení. Můžete představit, jak to funguje?

Revolučnost řešení spočívá již v samotném konceptu, nicméně zcela mimořádný rozměr tomuto projektu dodala právě poslední funkcionalita.
Při současné situaci v cenách energií lze očekávat změnu prodejního modelu elektrické energie, kdy doposud převažující fixní ceny budou více a více nahrazovány právě dodávkami energie na základě hodinového SPOT trhu. Již dnes tento tarif nabízí většina dodavatelů.
My jsme do našich technologií implementovali algoritmus vyvinutý ve spolupráci s ČVUT. Ten zajišťuje stažení a analýzu hodinových cen, vyhodnocení očekávané spotřeby a výroby fotovoltaické elektrárny a na základě toho zvolí strategii nákupu i prodeje elektrické energie do sítě z velkokapacitního bateriového úložiště HES.

  • Opravdu dokáže provoz domu tolik zlevnit?

První výsledky jsou neuvěřitelné, dosahujeme cen elektrické energie pro zákazníka pod 1 korunu za kWh!

  • Budou moci zařízení využívat pouze ti, kteří v domě mají všechny zmiňované prvky energeticky úsporné budovy, nebo i ti, kteří mají například jen FVE a baterii? 

Systém budou moci využívat všichni uživatelé našich baterií HES/DES a SAS, u rezidenčních baterií HES již od srpna letošního roku. Fotovoltaická elektrárna znamená velký benefit, ale není podmínkou. Úměrně tomu se ale zhorší dosahované výsledky. Nutné je ale to, aby si zákazník u dodavatele energie sjednat tarif se spotovými cenami.

  • Fenix Group je jednou z největších rodinných firem u nás a vy sám jste se netajil s tím, že byste rád předal vedení holdingu dětem. V jaké části procesu teď jste?

Ano, proces předávání probíhá, dcera Kateřina již tři roky úspěšně řídí největší firmu skupiny Fenix, syn je ředitelem našeho startu-pu vyrábějícího bateriové úložiště a od 1. ledna 2023 se stane i výkonným ředitelem celé skupiny Fenix. Já se již budu věnovat pouze dokončení probíhajících rozvojových projektů a zůstanu členem představenstva.

Energetický komplex Fenix a CAMEB

Energetický komplex Fenix je plně elektrifikovaný, úsporný dům. Je vybaven fotovoltaickou elektrárnou, která pokryje 30 až 50 procent spotřeby, bateriovým úložištěm, flexibilním topným systémem, ventilací s rekuperací atd. Dům je schopen autonomně spolupracovat se sítí a dokonce zásobovat síť energií. Pokud by to byly tisíce či desetitisíce domů, jde o zdroj na úrovni elektrárny, která může do sítě vstupovat. Fenix nyní nabízí tři typy baterií, od těch pro rezidenční výstavbu, až po ty určené pro průmyslové podniky. Systém tak je schopen nejenom výrazně snížit odběr ze soustavy, ale také ho zrovnoměrnit. To je velmi důležitý faktor pro průmyslové podniky, který zajišťuje ochranu proti výpadkům. Úložiště dokáže tyto výpadky vyvážit.
V rámci projektu CAMEB vyvinul Fenix ve spolupráci s ČVUT a dalšími subjekty algoritmus pro řídící jednotku chytrého domu, která s ním dokáže nakupovat elektřinu, když je cena na spotovém trhu nízká, a naopak prodávat, když je cena vysoká. Náklady na provoz objektu se podle prvních studií několikanásobně snižují.

Předchozí

Tip na luxusní pobyt v Mariánských lázních

ČBA: Banky zatím ve všech zkouškách obstály

Další