Stavaři z PSG slaví sté výročí!

| |

Stavaři z PSG slaví sté výročí!

Píše se rok 1924. Ve francouzském Chamonix se konají vůbec první zimní olympijské hry, Karel Čapek vydává román Krakatit a Tomáš Baťa ve svém rostoucím obuvnickém impériu zakládá ve Zlíně stavební oddělení. A právě až sem sahají kořeny významné české stavební skupiny PSG, která tak v letošním roce slaví 100. výročí.

Baťovo stavební oddělení založené v roce 1924 zajišťovalo výstavbu všech druhů staveb od továrních budov a firemních prodejen přes obytné domky, školy, hotely až po silnice a železnice. Baťovi stavaři doslova postavili Zlín, jak ho dnes znají zdejší obyvatelé a milovníci architektury, kteří do východomoravského města dodnes míří obdivovat baťovská stavební díla z celé republiky.

Kromě velkolepých staveb, mezi něž mimo jiné patří Baťův mrakodrap „Jednadvacítka“ postavený v letech 1936-1939, tehdejší nejvyšší administrativní budova Československa a druhá nejvyšší budova Evropy, přišli zlínští stavaři na začátku 30. minulého století také například s prvními prefabrikovanými domky v Československu. Jejich stavba včetně rozvodů vody, plynu a elektřiny netrvala déle než šest dní a bylo je tehdy možné pořídit za 10 500 Kč, což odpovídalo půlročnímu průměrnému platu.

Významný milník se udál v roce 1959, do kterého společnost poprvé vstoupila pod značkou PSG. Ve druhé polovině minulého století se zlínští stavaři začali specializovat na bytovou, a především průmyslovou výstavbu, a v tomto období nastal největší rozkvět společnosti. Kromě tuzemska se tehdejší Průmyslové stavby Gottwaldov orientovaly i na zahraniční trhy, proto stavby s rukopisem PSG lze najít ve více než dvaceti zemích na čtyřech kontinentech včetně Antarktidy, kde zlínští stavaři vybudovali vědeckou polární stanici.

Skladiště Obuvnických Materiálů Jedna Z Prvních Akcí Staveb. Oddělení (1928)
Skladiště obuvnických materiálů – jedna z prvních akcí staveb. oddělení (1928)

Baťův odkaz přetrvává v PSG dodnes

Co stoleté výročí znamená pro Juraje Suroviče, hlavního akcionáře stavební skupiny PSG? „Stoletá tradice pro mě v první řadě znamená závazek. Závazek vůči zaměstnancům, investorům a obchodním partnerům, abychom byli nadále seriózním a důvěryhodným partnerem. Také je to závazek k našim předchůdcům, abychom pokračovali v podnikání i nadále a bohatou historii dále rozvíjeli,“ říká Juraj Surovič.

Juraj Surovič, Hlavní Akcionář Stavební Skupiny Psg
Juraj Surovič, hlavní akcionář stavební skupiny PSG

Významné jubileum okomentoval také jeho syn Peter, který je od roku 2022 výkonným ředitelem a předsedou představenstva společnosti PSG Construction patřící mezi největší generální dodavatele staveb v Česku. „Ctíme odkaz Tomáše Bati a inspirujeme se jeho pílí a tvrdou prací, je naším vzorem ve vybudování velkého podnikání i v přístupu ke svým zaměstnancům,“ hlásí se k baťovské historii Peter Surovič.

Aktuálně se stavební skupina PSG prosazuje zejména na domácí scéně v oblasti průmyslových staveb, staveb občanské vybavenosti i bytové výstavbě, patří také mezi přední dodavatele železobetonových prefabrikovaných konstrukcí v ČR. „Naše reference dokazují, že jsme schopni realizovat náročné stavby s garantovanou kvalitou. Pro investora se snažíme být především partnerem po celou dobu realizace,“ zdůrazňuje výkonný ředitel společnosti, která má kromě hlavního sídla v Otrokovicích pobočky v Praze, Brně i Ostravě.

PSG v uplynulých letech realizovala spoustu zajímavých projektů, mezi nimiž vyčnívá výstavba multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína, které kromě restaurace, hotelu a wellness zahrnuje jeden z nejmodernějších zimních stadionů v České republice. Za tuto stavbu získala společnost celostátní prestižní ocenění Stavba roku 2023.

Úspěchů se PSG dočkává také v anketách o nejlepšího zaměstnavatele. „Při každodenních činnostech dbáme nejen na to, aby byly důsledně naplňovány firemní hodnoty – odbornost, férovost a tradice, ale také aby naše práce dávala smysl a současně nás bavila. Těší nás, že získaná personální ocenění vnímají pozitivně nejen potenciální uchazeči o práci, ale hlavně naši zaměstnanci, kteří jsou hrdí na společnost, ve které pracují,“ popisuje Peter Surovič, představitel nastupující druhé generace rodiny, která stavební skupinu většinově vlastní.

Betonárna Psg V Otrokovicích
Betonárna PSG v Otrokovicích

Digitalizace a CSR nejsou v PSG cizí slova

Přestože má stavební skupina PSG stoleté kořeny, drží krok s moderními technologiemi. Například v rámci dvou etap rekonstrukce areálu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně společnost použila BIM (Building Information Modeling) neboli „informační model budovy“.

„Všechny technické výkresy jsou převedeny do 3D modelu, včetně všech rozvodů a dalších inženýrských sítí. Investor jako uživatel tím navíc získává reálný obrázek budoucí stavby a má možnost si projít všechny prostory ve 3D, včetně všech povrchových úprav a barev. Model je dále využíván i ke správě budov po skončení stavebních prací a uvedení do provozu,“ vysvětluje Peter Surovič s tím, že obecně je vizí společnosti v dalších letech větší využívání moderních technologií a celková digitalizace.

Současně si stavební skupina PSG zodpovědně plní úkoly z oblasti CSR, tedy společenské odpovědnosti firem. Společnost finančně podporuje především aktivity z oblasti sportu, pomáhá v rozvoji lokálních komunit, zaměstnanci několikrát ročně společně chodí darovat krev a v posledních letech společnost také organizuje ve spolupráci se spolkem Srdce na pravém místě charitativně-sportovní výzvy na podporu zdravotně znevýhodněných dětí, které jsou vybírány přímo z námětů zaměstnanců PSG.

Správní Budova Německých Spolkových Drah Ve Frankfurtu Nad Mohanem (1993)
Správní budova německých spolkových drah ve Frankfurtu nad Mohanem (1993)

Sto let, tisíce příběhů

Do jubilejního roku PSG vstoupila se sloganem „Sto let, tisíce příběhů“. Za bohatou historií společnosti nestojí pouze výsledné významné stavby, ale především skutečné příběhy jejích zaměstnanců, které budou zachyceny ve dvou speciálních výročních publikacích. Kromě toho PSG chystá pro své zaměstnance v průběhu roku několik firemních akcí, kde budou moci na uplynulé roky zavzpomínat současní i bývalí zaměstnanci.

„Jsem hrdý, že společnost dokázala v minulosti přestát všechna těžká období. Jsou léta, kdy se daří, poté může přijít období, kdy se daří méně, ale naše stoletá historie nám říká, že nejdůležitější je nezpanikařit, nepřijímat unáhlená řešení, a především nesejít z cesty, na kterou jsme nastoupili,“ uzavírá Juraj Surovič.

Stavařské úspěchy stavební skupiny PSG v posledních letech:

  • Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2017 Zlínského kraje za rekonstrukci Grandhotelu Tatra ve Velkých Karlovicích
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2018 Zlínského kraje za realizaci nové válcovny Fatra, a.s. v Napajedlích
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za stavbu výrobního závodu pro firmu Hirschmann Czech ve Vsetíně
  • Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Zlínského kraje za realizaci Vodního světa ve Velkých Karlovicích
  • 1. místo v soutěži Fasáda roku 2023 v kategorii rekonstrukce za realizaci multifunkčního domu OKO ve Zlíně
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje za stavbu multifunkčního sportovního centra KAPKA resort u Vsetína
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2023 za realizaci multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína
Předchozí

Jízdní hala ve Světcích na Tachovsku: Památka roku 2023

RYCHLOST VS TRPĚLIVOST

Další