RYCHLOST VS TRPĚLIVOST

| |

Formule 1, anebo golf? Rychlost kolem 300 km/h a oproti tomu nekonečné soustředění a trpělivost na golfovém hřišti. Větší kontrast si Lando Norris, mladý a talentovaný pilot Formule 1, který nedávno za tým McLaren vyhrál svou první Grand Prix v Miami, vybrat nemohl. Dokonce se svou vášní pro golf nechal inspirovat natolik, že založil oděvní značku Quadrant, kde si můžete pořídit nejen golfové oblečení.

I když jste možná srdcem fanoušek Ferrari, anebo fandíte Lewisovi Hamiltonovi v týmu Mercedes, nemusí to ale zákonitě znamenat, že vás nepotěšila první výhra Landa Norrise za tým McLaren na Grand Prix v Miami. Anglicko-belgický miláček publika vedl od 33. kola a dokázal setřást i nebezpečného Maxe Verstappena, který už třetí sezónu ve Formuli 1 vítězí pod značkou Red Bull.

Lando Norris se sice řadí jako 24letý mezi ty mladší závodníky Formule 1, ale jeho talent se začíná vyrovnávat zkušeným pilotům jako je Fernando Alonso, ale také se už nějaký ten pátek začíná projevovat nejen na okruzích Velkých cen. Když zrovna nezávodí v oranžové McLaren formuli, tráví svůj čas na golfových hřištích.

Lando Norris patří mezi elitu F1. Foto: Quadrant

Jak Norris sám přiznal, ještě před třemi lety nejenže golf vůbec nehrál, ale ani nerozuměl jeho pravidlům. „Teď jsem na něm úplně závislý, ani nemůžu popsat, jak moc,“ sdělil novinářům populární mladík. Letos na jaře si během výletu do USA stihl zahrát na legendárním hřišti v Augustě, v prestižním areálu Grove XXIII, který vlastní Michael Jordan, a absolvoval kolo ve Phoenixu po boku Joaquina Niemanna a Jona Rahma. Není divu, že za těchto podmínek by golf bavil každého.

Golf jako nástroj pro lepší závod

Novináři se Landa ptali, jestli v golfu našel něco, co by mu pomáhalo v závodění ve Formuli 1. Lando odpověděl překvapivě takto: „Golf mi připomněl, kolik času a tréninku musíte věnovat, abyste byli v něčem dobří. Naučil mě to znovu každodennímu trénování, prostě každý den cvičit a zkoušet to, dokud nebudete lepší, který jsem se učil v rámci závodění. Nesnáším, když nejsem v něčem dobrý. Věnoval jsem závodění tolik času, že jsem na ostatní věci skoro zapomněl. Golf je první věc mimo závodění, do které jsem se skutečně snažil dostat. Možná proto, že jsem vyrostl s tou závodní mentalitou, to byla prostě každodenní dřina, kterou jsem nechtěl vzdát. Děláte něco každý den a skoro automaticky se zlepšíte. Ale jakmile dosáhnete vrcholu, občas zapomínáte na celou tu cestu, kterou jste k vrcholu museli ujít. Ale když jste v novém sportu jako já s golfem, musíte začít od nuly a pochopíte, jak moc velká dávka trpělivosti a hodin práce je potřeba. Ale jakmile je člověk dobrý v jedné věci, více si pak věří v dalších aktivitách.“

Quadrant – fúze závodění a golfu

Spoustu sportovců své osobnosti prolínají do byznysových odvětvích, která jim jsou blízká. Například Charles Leclerc, který závodí za oblíbený tým Ferrari, nedávno světu představil svou novou značku zmrzliny LEC, která se zatím prodává pouze v Itálii. Lando chtěl zase spojit svou vášeň pro golf, závodění, ale hlavně módu, a tak vznikla značka Quadrant, která představuje projekt, v rámci, kterého Landův tým na webové stránky přidává pro fanoušky Landa články na blog nejen o závodění, ale i golfu. Ale hlavně na stránkách můžete pořídit oblečení různých stylů. V nabídce naleznete pohodlné teplákové soupravy, ale i golfová trika a mikiny. Sám Lando dělal při focení modela, takže nízké prodeje značka řešit nemusí a Lando si tak může si ke svým 20 milionům dolarů, který za rok 2024 vydělá, přičíst další slušné sumy.  

Pro jakýkoli úspěch je vášeň nezbytná

Formule 1 v posledních letech zaznamenala obrovský fanouškovský vzestup hlavně díky show Drive to Survive, který natočil Netflix. Dokument, který má za sebou již šest sérií, přibližuje náročný život závodníků F1 a edukuje o tzv. královně motorsportu, jak závody Formule 1 lidé přezdívají. Samotný Lando v show několikrát vystupoval a jak sám popisoval, je moc rád, že se lidé o motorsportu dozví více, a že mají formule více fanoušků, ale pro něho se samotný sport větší slávou nezměnil. Jak popisoval v návaznosti na hraní golfu, on ve F1 závodí proto, že ho samotný sport naplňuje a chce, aby to i tak zůstalo nadále. Kdyby hrál golf pro slávu, nikdy by prý nevydržel nápor fanoušků a novinářů, ale hlavně by každé ráno nevstal a nešel by na hřiště cvičit. Vášeň je pro jakýkoli úspěch podle Landa klíčová.

Předchozí

Stavaři z PSG slaví sté výročí!

Flotilový automobil roku 2024: Firmy volily možnost volby

Další