Premiér a rektor zdůraznili potřebu zvýšení samostatnosti České republiky v oblasti výroby léků

| |

Premiér Petr Fiala a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš vyjádřili shodu ohledně nutnosti posílení samostatnosti České republiky v oblasti vývoje a výroby léků, podobně jako celá Evropská unie. Oba se připojili k slavnostnímu zahájení výstavby MUNI BioPharma Hub v Brně, což bude budoucí centrum pro výuku a výzkum ve farmacii a příbuzných oblastech.

V posledních letech čelilo Česko opakovaným výpadkům v dodávkách některých léků, což zahrnovalo i nedostatek antibiotik, včetně penicilinu. Premiér Fiala zdůraznil důležitost snížení závislosti na nespolehlivých zemích, a to nejen v oblasti energie, ale také v léčivech.

Rektor Bareš dodal, že pandemie covidu ukázala nedostatek soběstačnosti v ČR a EU v oblasti výroby a vývoje základních léků. Oba politici se shodli na důležitosti snížení závislosti na třetích zemích vzhledem k nestabilitě geopolitické situace.

Projekt MUNI BioPharma Hub, jehož stavba právě začala, má podle Fialy a Bareše pomoci naplnit strategický cíl posílení soběstačnosti v oblasti vývoje a výroby léků. Projekt by měl být dokončen v roce 2026 a zahrnuje moderní zázemí pro nové studijní programy, posílení výzkumných aktivit a podporu spolupráce s farmaceutickými firmami.

Rektor Bareš zdůraznil, že projekt přispěje k výchově nové generace odborníků v oblasti farmacie a biomedicíny, což by mohlo přilákat farmaceutické společnosti do Brna. Díky čistým prostorám v MUNI BioPharma Hub budou moci odborníci z Masarykovy univerzity vyvíjet léky od syntézy potenciálních aktivních látek až po výrobu menších klinických šarží.

Předchozí

OBEZITA – POŘÁD ZNÁMĚJŠÍ STRAŠÁK

FENOMÉN ATOMÁRNÍ INŽENÝRSTVÍ – REVOLUCE V MEDICÍNĚ, CHEMII, ALE I ENERGETICE

Další