OBEZITA – POŘÁD ZNÁMĚJŠÍ STRAŠÁK

| |

Limonáda a bonbóny nahrazeny televizním sledováním místo víkendového výletu jsou typickými zvyky, které se často vyskytují v rodinách s dětmi trpícími obezitou. Trend nárůstu takových dětí v Česku v posledních letech je podle odborníků alarmující. Špatné stravovací a pohybové návyky spojené s nekvalitním jídlem představují hlavní překážku v boji s nadváhou. Změnu je ale třeba uskutečnit nejen u dětí, ale celé rodiny. Rodinné kurzy mohou být skvělou pomocí při nastavení zdravějšího životního stylu pro všechny členy rodiny. Tuto důležitost zdůrazňují odborníci v rámci Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Podle PhDr. Ivy Málkové, psycholožky a zakladatelky organizace STOB, je pro terapii obezity u dětí klíčová spolupráce s rodiči. Často se stává, že rodiče dětí s obezitou mají sami problém s nadváhou a nevnímají to jako závažný problém. Rodičovský vzor má zásadní vliv na chování dítěte, a pokud rodič nevyvíjí žádnou snahu o změnu, pravděpodobně to nepromítne ani do chování jejich potomka. Proto je důležité pracovat s celou rodinou a zapojit i příbuzné do procesu léčby. Organizace STOB pořádá každoročně kurzy zdravého hubnutí, kterých se za více než 30 let účastnily desítky tisíc lidí. V letošním roce organizuje také online konferenci, kde odborníci budou sdílet své zkušenosti s řešením obezity u dětí a poskytovat rady rodičům.

Problémy se začleněním do kolektivu

Podle dostupných dat jsou děti s obezitou hůře přijímány v kolektivech a častěji se stávají obětmi šikany. Podle PhDr. Málkové je hlavním důvodem nárůstu obezity u dětí zejména snížená celková pohybová aktivita a snadná dostupnost kalorických potravin. Pomoci s přebytečnými kily svých dětí mohou rodiče najít ve specializovaných kurzech spolku Hravě žij zdravě a STOB. Mgr. Lenka Štěchová, pedagožka a lektorka společnosti STOB, popisuje, že kurzy se zaměřují na výživu, pohyb a psychiku dětí. Kurzy mají menší účinek na hubnutí dětí, pokud se do změny životosprávy nezapojí aktivně i rodiče. Podle Lenky Štěchové je důležité, aby rodiče získali stejné informace jako jejich děti a pomohli jim aplikovat je do praxe. Kurzy jsou podporovány společností Boehringer Ingelheim.

Obrovský nárůst oproti minulosti

Podle studie praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 má v ČR více než 16 % dětí obezitu a téměř 10 % dětí trpí nadváhou. V roce 2016 bylo obezních pouze 10 % dětí. MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP, říká, že růst obezity u dětí pravděpodobně zůstává v posledních dvou letech silný. Poměrně vysoké riziko obezity u dětí již od batolecího věku je velkým problémem, protože děti s touto nemocí se často nemohou zbavit tloušťky ani v dospělosti. Současně s obezitou u dětí se zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, hypertenze, rakoviny a dalších nemocí. MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, upozorňuje, že obezita u dětí také často způsobuje hormonální poruchy a psychické problémy.

Obezita ve světě: postihuje více než miliardu lidí, největší míra výskytu této choroby je zaznamenána právě v ostrovních zemích

Podle zprávy serveru BBC News, který se odkazuje na studii zveřejněnou v časopise The Lancet, je na celém světě více než miliarda obézních jedinců. Podle údajů ze zmiňovaného roku 2022 se tato situace týká 159 milionů dětí a 880 milionů dospělých. Nejvyšší míra obezity u žen je zaznamenána v západoafrickém Togu a na tichomořské Americké Samoi, kde je spolu s ostrovním státem Nauru také nejvyšší podíl obézních mužů. V těchto zemích žije 70 až 80 procent dospělých s touto chorobou.

Mezinárodní výzkumný tým varoval, že je nezbytné revidovat přístup k řešení obéznosti kvůli zvýšenému riziku vážných onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka typu 2.

Podle Majida Ezzatiho z Královské univerzity v Londýně se situace s obezitou na ostrovech vyvíjí podle dostupnosti nezdravých potravin, které jsou často propagovány agresivními marketingovými kampaněmi. Ezzati také překvapivě zaznamenal rychlou změnu ve zvyšujícím se počtu zemí s obézními obyvateli a klesajícím počtem zemí, kde je nadváha problémem.

Předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zdůraznil důležitost prevence obezity od dětství prostřednictvím správné stravy, pravidelné fyzické aktivity a kvalitní zdravotní péče.

Podle Guhy Pradípové, spoluautorky výzkumu, mohou události jako pandemie covidu-19, válka na Ukrajině a klimatické změny zvýšit výskyt obezity a nadváhy kvůli chudobě a vysokým cenám zdravých potravin. I když se počet osob trpících podváhou snížil o polovinu, stále jde o závažný problém zejména v chudých komunitách, upozornili vědci.

V roce 2030 podle odhadů WHO bude obezita postihovat více než třetinu obyvatel Česka

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 zahrnovat více než třetinu obyvatel České republiky.

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) tuto skutečnost zmiňuje ve strategickém dokumentu Zdraví 2030, přičemž před pěti lety byl podíl obézních jedinců zhruba 26 procent u žen a mírně méně než třetina u mužů. Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), uvedl agentuře ČTK, že ministerstvo v současné době pravidelně nezbírá data a změna by mohla nastat od roku 2025 nebo 2026.

V dokumentu MZd je zdůrazněno, že vysoký podíl obézních a předobézních jedinců v České republice je závažným problémem zatěžujícím zdravotnický systém. Obezita představuje ročně náklady pro české zdravotnictví kolem 30 miliard korun a pro ekonomiku celkem kolem 100 miliard korun, zatímco systém veřejného zdravotního pojištění letos hospodaří s 500 miliardami korun.

Podle Michala Haluzíka, přednosty Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), s nárůstem tělesné hmotnosti přichází závažné zdravotní komplikace, jako je vývoj diabetu druhého typu nebo kardiovaskulární choroby.

Obezita souvisí úzce s cukrovkou, kterou trpí více než milion Čechů

Obezita je spojena se 80 procenty pravděpodobností vývoje cukrovky, kterou trpí více než milion Čechů, a více než polovina úmrtí je spojena s onemocněním srdce a cév, jako jsou infarkty, vysoký krevní tlak nebo mrtvice. Pokud obézní jedinec nevykonává pravidelnou fyzickou aktivitu, může jeho průměrná délka života klesnout o sedm let.

Podíl obézních dětí roste, když v roce 2010 byla 10%, v roce 2021 už 16%. Situaci ještě zhoršila pandemie covidu-19 s uzavřením škol a sportovních kroužků. Psycholožka Iva Málková zdůraznila, že terapie obezity u dětí vyžaduje spolupráci rodičů, kteří často trpí nadváhou sami a nevidí to jako problém.

Lékaři se setkávají i s obézními batolaty, kteří často přecházejí obezitu do dospělosti, což může způsobit hormonální nerovnováhu a mentální problémy, jak uvedla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Podle průzkumu společnosti Behavio pro firmu NovoNordisk je si rizika přebytečných kilogramů vědomo 70% respondentů, ačkoliv pouze 58% se snaží zhubnout a pouze 8% vyhledá odbornou pomoc lékaře nebo výživového poradce. Stejně jako u kouření se i u snahy o hubnutí může stát, že nevedou k úspěchu nebo se po čase vracejí k vyšší váze.

Poslední dostupná oficiální data o nadváze a obezitě pocházejí z roku 2019 z evropské studie, na které se podílel Český statistický úřad. Další kolo tohoto průzkumu bude podle Duška v roce 2025. Dušek uvedl, že by rád, aby sběr těchto dat prostřednictvím zdravotních pojišťoven byl součástí rutinních preventivních prohlídek od roku 2025 nebo 2026.

Předchozí

Mikroplasty mohou přinášet zvýšená zdravotní rizika, efektivní prevencí by mohlo být omezení produkce plastů

Premiér a rektor zdůraznili potřebu zvýšení samostatnosti České republiky v oblasti výroby léků

Další