Mikroplasty mohou přinášet zvýšená zdravotní rizika, efektivní prevencí by mohlo být omezení produkce plastů

| |

Vědci upozornili na potenciální negativní důsledky přítomnosti mikroplastů v lidských cévách. Částice těchto plastů zvyšují riziko mrtvice, infarktu a předčasného úmrtí, jak uvádí zpráva serveru The Guardian s odvoláním na nedávnou studii. Tým lékařů zdůraznil, že jedinou aktuálně dostupnou formou obrany je snížení produkce plastů. Pozitivní vliv na lidské zdraví by byl patrný až za několik let, jak uvedli.

Výzkumníci provedli analýzu odebraných tukových plátů z cév pacientů trpících srdečními problémy a zjistili, že více než polovina vzorků obsahovala mikročástice polyethylenu a polyvinylchloridu. Osoby s touto kontaminací měly téměř pětinásobné riziko mrtvice, infarktu nebo úmrtí v průběhu 34 měsíců ve srovnání s ostatními.

Studie však nejednoznačně neprokazuje, že právě plastové částice jsou příčinou uvedených zdravotních komplikací. Lidé vystavení znečištění mohou být ohroženi i z jiných důvodů. Přesto výzkumy na buněčné úrovni naznačují, že mikroplasty by mohly hrát roli ve vývoji těchto komplikací.

Hlavní autor studie, Raffaele Marfella z Univerzity Luigiho Vanvitelliho v italské Kampánii, zdůraznil, že v současné době je jediným opatřením prevence spočívající v omezení produkce plastů. I při potenciálním úspěchu v omezení plastového znečištění by se přínos na lidské zdraví projevil až za několik let. Zjištění by mohla vysvětlit, proč 20 až 30 procent pacientů trpících vysokým krevním tlakem či cukrovkou zažívá infarkt nebo mrtvici. Pro potvrzení výzkumu jsou však nezbytné další studie.

Předchozí

Peugeot 5008: rodinné SUV do každé doby a pro každý terén

OBEZITA – POŘÁD ZNÁMĚJŠÍ STRAŠÁK

Další