Sběratelské předměty naplnit očekávané zhodnocení?

| |

Výnosy z investic do sběratelských předmětů dokázaly za poslední dvě dekády překonat americké akcie. Umění nejen povznáší ducha a zkrášluje naše okolí, stále častěji k němu upírají zraky i investoři v očekávání slušného zhodnocení. Dokážou ale sběratelské předměty naplnit toto očekávání? V určitém ohledu ano, jako investiční aktivum ale má svá specifika.

Pokud nejste znalci nebo zkušení fanoušci, kteří se na trhu pohybují řadu let, svěřte investice do sběratelských předmětů raději odborníkům. Podívejme se dnes konkrétně na oblast sběratelských předmětů, a jak si z pohledu investic stojí cenné mince a medaile.

Rekordní rok pro trh alternativních investic

Vysoké ceny akcií a nemovitostí přiměly hledat řadu investorů jinde a sběratelské předměty se tak v roce 2021 těšily rekordní poptávce. Tři největší aukční domy (Sotheby’s, Christie’s, Phillips) ohlásily prodeje za více než 15 miliard dolarů a po nejistém covidovém roce 2020 tak opět vytvářely historická maxima. Podle ředitele aukční síně Christie’s rostly prodeje napříč celým spektrem a bořit rekordy se tak dařilo takřka ve všech kategoriích.

Společným hybatelem za růstem sběratelských předmětů – od obrazů po tenisky – je především nástup nové generace, často v podobě bohatých mileniálů. Někteří z nich získali peníze prací v technologických startupech, jiní skrze nákupy kryptoměn a spekulace u akcií. Jejich zájem se ovšem neomezuje jen na digitální nákupy, ale skupují i luxusní kabelky, šperky nebo víno. To ostatně potvrzují i data z aukční síně Sotheby’s, která hlásí takřka 200% nárůst účastníků aukcí mladších 40 let.

Příležitosti i pro drobné investory

„Od začátku tisíciletí jsou dokonce prvotřídní sběratelské předměty z hlediska výkonnosti při nulové korelaci silnější než americký akciový index S&P 500, když se ročně ceny unikátních sběratelských předmětů zvyšují v průměru o 8,5 %,“ vysvětluje Martin Jaroš, projektový manažer první české online investiční galerie Portu Gallery.

Ještě nedávno byly investice do uměleckých nebo sběratelských předmětů dostupné jen těm movitějším. Dnes se ale díky novým platformám určeným pro kolektivní investování může do nákupu cenného kusu zapojit i drobný investor s částkami v řádech jednotek tisíc. U českých investorů získává na oblibě například Portu Gallery, první čeká online investiční galerie. Prostřednictvím ní mohli investoři získat podíl už na více než šedesáti unikátních předmětech počínaje automobilovými veterány nebo whisky, až po historické housle nebo vzácné poštovní známky či mince.

Právě z ranku vzácných mincí je i aktuální úpis Portu Gallery na medaili k 30. výročí založení pražské Obchodní a živnostenské komory z roku 1880 v hodnotě 2 500 000 korun. Dalšími úspěšně realizovanými úpisy podobného ražení jsou zlatá svatební medaile Ferdinanda V. z roku 1831 nebo unikátní zlatá 25dukátová medaile z 18. století věnovaná Františkovi Lotrinskému, která je jediným světovým exemplářem.

„V případě vzácných mincí a medailí jde většinou o raritní kusy, které byly již ve své době raženy v limitovaných sériích nebo jako originál. Specifická technika ražby, ale i unikátní příležitosti, ke kterým byly vytvořeny, činí z těchto předmětů sběratelsky atraktivní kusy s dobrým investičním potenciálem,“ doplňuje Martin Jaroš.

Pro a proti investování do sběratelských předmětů

Podle něj je jednoznačným argumentem, proč zařadit umělecké a sběratelské kusy do svého investičního portfolia fakt, že mají nulovou nebo jen minimální korelaci s běžnými aktivy, jako jsou akcie, dluhopisy či nemovitosti. Od začátku tisíciletí jsou sběratelské předměty z hlediska výkonnosti při nulové korelaci silnější než americký akciový trh.

Ruku v ruce s pozitivy je potřeba uvést i případné nevýhody investování do sběratelských předmětů. Mezi ty patří především nižší likvidita. Proto je vhodné, aby tyto předměty hrály v portfoliu spíše doplňkovou roli diverzifikačního a ochranného nástroje s podílem zhruba 5–10 %, u dynamičtějších investorů s delším investičním horizontem klidně i nižší desítky procent.

Předchozí

Ondřej Chládek: „Zájem o surovou whisky je obrovský“

KODL: Rodinná tradice zavazuje

Další