Severská scenérie, luxusní pohostinství i regionální speciality. Přinášíme tipy na top místa v Českém Švýcarsku

| | ,

Ne nadarmo se říká, že České Švýcarsko patří mezi perly české turistiky. Najdete tu totiž všechno, co od vysněné dovolené očekáváte. Malebnosti a přírodní úkazy, které vábí po celý rok. Ale také špičkové zázemí, lahodné pokrmy i kvalitní turistickou infrastrukturu, kterou oceníte hlavně při cestování s dětmi. Inspirujte se našimi tipy na místa, kde objevíte kouzlo autentického severu uprostřed dechberoucí přírody.

Město s pestrými možnostmi vyžití

Naší první zastávkou je město Děčín, kterému dominuje nádherný zámek – původně gotický hrad z 13. století. Otevřen zůstává po celý rok, ale pokud byste prahli spíše po akčnějším vyžití, navštivte aquapark napájený termální vodou. Také se můžete vydat po některé z desítek turistických tras, které odhalí panenská zákoutí Českosaského Švýcarska, prochodit skalní bludiště nedalekých Tiských stěn, projet se na kole po slavné Labské stezce napříč Labským kaňonem nebo zdolat jedinou via ferratu umístěnou přímo v centru města.

Děčínský zámek

Historická perla

To Česká Kamenice uchvátí historickým kontextem. Město vyrostlo na křižovatce dvou zemských stezek patrně už za vlády krále Přemysla Otakara II. Nachází se na rozhraní tří chráněných krajinných oblastí – Labských pískovců, Lužických hor a Českého středohoří. Okolní příroda tak vysloveně pobízí k výletům, třeba na Jehlu, k Bratskému oltáři nebo k největším čedičovým varhanám na Zlatém vrchu. Zážitkem ale bude i procházka městem. Prozkoumejte památkovou zónou od náměstí přes vrcholně barokní poutní kapli Narození Panny Marie až po goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Staršího, který skýtá dechberoucí výhled z věže.

Brána do ráje

V tak trošku pohádkovém světě se ocitnete při návštěvě Krásné Lípy. Jak už název napovídá, historie místa se pojí s košatou lípou. Dnes je turisticky atraktivní východní bránou do Českosaského Švýcarska – i díky místním specialitám, které představují skutečné potěšení pro chuťové pohárky. Čokolaterie, tradiční pekárna nebo originální Luční bar v přírodě nadchne mladé výletníky i rodiny s dětmi. Za návštěvu stojí také Dům Českého Švýcarska s interaktivní expozicí nebo velkorysé sportovní centrum. Zůstanete-li tu více dní, doporučujeme vyrazit do Kyjovského údolí, na Köglerovou stezku nebo na Vlčí Horu s rozhlednou a manufakturou přírodní kosmetiky Nobilis Tilia.

Křížový vrch nedaleko Wellness Hotelu Zámeček.

Celoroční komfort v magické přírodě

České Švýcarsko nabízí pohostinné zázemí v prvotřídní kvalitě i mimo hlavní sezónu. Třeba v nejbližším okolí Pravčické brány a soutěsek Kamenice, které patří mezi nejlákavější místa. Na Mezní louce hned u Gabrieliny stezky najdete Resort u Fořta, kde dostanete na výběr mezi ubytováním v historické a moderní části hotelu, přespat ale můžete i v originálních senících. To Garden Hotel v nedaleké obci Mezná garantuje čtyřhvězdičkový standard, rodinnou atmosféru a soukromý wellness. Náš třetí tip patří Wellness Hotelu Zámeček v Rynarticích, který má v nabídce stylové zámecké pokoje, plavecký bazén, finskou a parní saunu. Hledáte-li ale něco skutečně originálního, zamluvte si pobyt ve Staré Plynárně. Možná si tu budete připadat jako v Tolkienově Roklince, nebo si řeknete, že jste zrovna objevili elfí dům. Místo, kde se snoubí secese s romantickým historismem, před léty opravdu sloužilo jako plynárna. Dnes se penzion pyšní neotřelým konceptem. Každý pokoj vypadá úplně jinak, ale je přitom účelně a komfortně zařízený. V restauraci se skvěle vaří, a navíc si tu do důsledku vychutnáte steampunkovou atmosféru – jako byste se ocitli v románu Julese Vernea.

Ve Staré plynárně si budete připadat jako v Tolkienově románu.

V objetí skal i na březích Křinice

Osada Ostrov v údolí mezi skalním městem Tiských stěn a rozhlednou na Děčínském Sněžníku je tím pravým místem pro všechny, kdo touží po relaxu uprostřed panenské přírody. Očekávání do důsledku naplní hotel Ostrov. Kaskáda rybníčků i panorama pískovcových stěn vytváří dokonalou kulisu ubytování s prémiovými wellness službami a bazénem, saunami i masážemi. A hlavně jedné z nejlepších restaurací v regionu, kam pravidelně jezdí i lidé z daleka. Pobyt si můžete zpříjemnit výlety do skal či do údolí říčky Bílá v sousedním Sasku, kde objevíte i jednu z velkých turistických lahůdek – monumentální Herkulovy sloupy. Na opačné straně Českého Švýcarska, na náměstí Krásné Lípy, vyhledejte jeden z nejznámějších řemeslných pivovarů v Česku Falkenštejn. Nahlédnete tu pod ruce zkušeným sládkům, dopřejete si vyhlášenou regionální kuchyni a samozřejmě také okusíte pivo, které proslulo za hranicemi regionu. Nabídku služeb doplňuje ubytování v penzionu s přátelskou atmosférou. Pro milovníky piva jsou připravené prohlídky pivovaru, přednášky o historii piva nebo i zábava formou pubkvízu.

Kamenný Strom života na úpatí vrchu Dymníku u města Rumburk

Posvátná destinace

Nad městem Rumburk, jen kousek od historické rozhledny, se nachází náš poslední tip – Resort Dymník. Pozoruhodný komplex hotelu, penzionu a výletní restaurace doplňuje fotbalgolfové hřiště. Hotovou raritou je areál Strom života se stavbou ve tvaru hvězdy, kterou tvoří 22 štíhlých obelisků a jeden kámen opodál. Máte tak šanci navštívit místo, které je pro mnohé posvátnou destinací. Proudí jím silná energie, která působí na každého, kdo sem zavítá a opře se o jeden z monolitů. Že jste to nikdy nezažili? Možná právě teď nastal ten správný čas.

Autor fotografií: Michal Guzi, České Švýcarsko, o.p.s.

Předchozí

Vidíme desetitisíce příležitostí online

Pandemie rozběhla digitalizaci na plné obrátky

Další