Tomáš Mertlík: Pandemie je velkou výzvou pro nás všechny

| |

Minulý rok by o Batist Medical, firmě vyrábějící zdravotnický materiál vlastněné Tomášem Mertlíkem, věděl jen málokdo. Dnes tato firma z Červeného Kostelce u Náchoda patří mezi naprostou špičku na trhu ve výrobě nanoroušek u nás. A chystá se expandovat!

Batist Medical je dnes jedním z největších výrobců roušek u nás, jak bylo těžké se na počátku loňského roku přeorientovat na výrobu roušek, které v tu chvíli byly naprosto nedostatkovým zbožím.

Batist vždy roušky do zdravotnictví dodával. Stejně jako další ochranné pomůcky. Část výroby jsme zadávali výrobci v Číně a druhou část jsme realizovali v závodě v Červeném Kostelci. Jednalo se především o kompletaci, sterilizaci a balení. Naši výrobu si v únoru loňského roku v Červeném Kostelci prohlédl i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V té době jsme dodávali na trh jeden milion kusů měsíčně a zdálo se, že je množství dostatečné. O tom následně referoval pan ministr ve známém projevu i ve sněmovně. Bohužel, nikdo si v té době neuvědomil, že jsme schopni zajistit roušky pro pracovníky ve zdravotnictví. Jenže roušky začala následně nosit i veřejnost. Spotřeba tím skokově vzrostla na 100 milionů měsíčně.

Kdy jste si uvědomil, že pandemie koronaviru by pro vaši firmu mohla znamenat obrovskou výzvu?

Vloni v lednu jsem začal dostávat od přátel znepokojivé zprávy o situaci v Číně. A s obavami hleděl na možné nebezpečí pro celý svět. V Číně média reportovala velmi konzervativně a se zpožděním. Ale informace přímo z Wu-chanu byly děsivé. Začaly se nám zastavovat dodávky surovin i polotovarů roušek, které ve Wu-chanu nakupujeme. V tu chvíli jsem měl jasno. Musíme s tím začít něco dělat. Začít se starat o sebe. Nespoléhat na dodávky ze zahraničí.

Váš obrat se za minulý rok zdvojnásobil, jak se to odrazí v hospodaření firmy?

Úměrně tomu vzrostl i provozní zisk. Ještě nemáme auditované konsolidované výsledky za celou skupinu, ale předpokládáme provozní zisk za celou skupinu 270 mil. Kč. Zhruba polovina je generována v ČR.

Podařilo se vám na pandemické krizi značně vydělat, i přesto musí být ale těžké se z toho radovat, že?

Já osobně velmi lituji každého života, který byl v době covidu zmařen. Pandemie je velkou výzvou pro nás všechny. Po mnoha letech klidu vidíme, jak jsme jako lidstvo zranitelní. Pojďme se z toho poučit, být pokornější a nechtít vládnout světu za každou cenu. Jsme jeho součástí. Ne vlastníky.

Více se dočtete na stránkách prestižního magazínu Premium Guide s podtitulem MEDICAL.

Fyzická krása jde ruku v ruce s noblesou

Další