Nový výzkum naznačuje, že do roku 2040 by na naší planetě nemusel žít ani jeden plodný muž. Neplodnost u mužů je téměř epidemická a počet spermií klesá rychlým tempem. Mezi roky 1973 a 2018 došlo k průměrnému úbytku spermií o více než 50 % a tento pokles stále pokračuje. Existuje několik příčin tohoto úbytku, mezi které patří pesticidy, věk, genetika a životní styl.
Podle MUDr. Milady Brandejské, medicínské ředitelky kliniky asistované reprodukce Europe IVF, je odkládání rodičovství trendem současné doby, který bohužel nedokážeme zastavit. „Optimální období pro početí je přitom u mužů před 40. rokem života, ideálně do 30. Ve vyšším věku pak kromě snížené kvality spermií stoupá i pravděpodobnost výskytu různých mutací a poškození DNA,“ upozorňuje Brandejská.
Genetika, ale i nezdravý životní styl
Ing. Vlastimil Weber, odborný pracovník laboratoře Europe IVF, zdůrazňuje, že na kvalitě spermií se podepisuje také genetika a životní styl. „Poruchy spojené s mužskou plodností se vyskytují u pánů s varikokélou, poruchami sexuálních funkcí či hormonálními a genetickými poruchami. Genetické faktory mohou tvořit až 30 % příčin mužské neplodnosti,“ dodává Weber.
Kvalitu a počet spermií negativně ovlivňuje také kouření, pití alkoholu, dlouhodobý stres a obezita. Teplota má také vliv na správný vývoj spermií, a proto by se muži měli vyhýbat aktivitám, které zvyšují teplotu varlat. „Pamatuji si, že ještě v 90. letech byla hodnota spermiogramu 40 milionů spermií na milimetr. Dnes je dolní hranice normy 15 milionů a tu více než 50 procent pánů nesplňuje. A to množství není jediné kritérium kvality spermiogramu. Hraje tam roli také pohyblivost spermií, což se považuje za ještě větší problém než to množství samo,“ upozorňuje MUDr. Brandejská.
Existuje varování, že do roku 2040 by na planetě nemusel žít ani jeden plodný muž. Proto je důležité, aby muži pečovali o své reprodukční zdraví. „Více než 50 % důvodů, proč se nedaří počít, je na straně mužů. Svou roli v tom může hrát i ostych. Vyšetření spermiogramu je pro většinu z nich stále tabu. Přitom čím dřív na kontrolu dorazí, tím snazší je nasadit případnou léčbu,“ vysvětluje MUDr. Brandejská.
Nejdůležitější je prevence
Prevence je klíčem. Odběr spermií je jednoduchý a základní vyšetření je hrazeno ze zdravotní pojišťovny. Prevence rizik plodnosti může také zahrnovat zmrazení zdravých pohlavních buněk ve věku kolem dvaceti let. Tím se zvyšují šance na úspěšné použití spermií v pozdějším věku v případě potíží s plodností. Čeká nás tedy budoucnost bez mužů? Je na čase, aby se muži začali více zajímat o své reprodukční zdraví a prevenci. Neplodnost je problém, který je třeba řešit a je na každém jednotlivci, aby se o sebe postaral a zabezpečil budoucnost svého rodu.