Budoucností golfu jsou ženy, počet golfistek stále roste

| |

Golfová budoucnost je v rukou žen. Roste atraktivita a sledovanost špičkových profesionálních turnajů, ale současně také počet rekreačních hráček. Platí to jak o České republice, tak o vývoji v celém světě. A svůj podíl na tom má jistě i Women’s Golf Day, což je jednorázová celosvětová akce, ke které se přidává několik let i Česká golfová federace.

Ženská emancipace pomáhá rozvíjet celou řadu oblastí lidského snažení a sport nezůstal výjimkou. Narůstá význam ženského světového profesionálního sportu a vrcholných akcí po celém světě, ale ještě možná výrazněji zasáhl rekreační aktivity. Dámy dokážou být často vytrvalejší a zapálenější do svého koníčka než muži a také umějí přivést ke zdravému způsobu života své děti, které po jejich boku často začnou s pravidelným pohybem, a platí to rovněž o golfu. Ale výjimkou nejsou ani případy opačné – děti začaly s golfem a maminkám se to tak zalíbilo, že mu propadly také.

Dámské turnaje

Obecné dojmy však lze prokázat i na statistických údajích. V Česku se loni stejně jako před rokem zvýšil podíl registrovaných golfistek. V loňském roce bylo v Česku z celkového počtu 52 401 registrovaných už 31 procent žen, zatímco ještě před patnácti lety se podíl pohyboval kolem 23 procent. V tuzemsku tak již hraje aktuálně více žen, než je celoevropský průměr (26 %).

Při třetinovém podílu českých golfistek je pochopitelné, že vzniká stále více turnajů určených pouze pro dámy. A také proto každým rokem kluby hlásí zvyšující se zájem o Women’s Golf Day, tedy celosvětový den, během kterého se potkávají na hřištích výhradně ženy. Velký úspěch mělo rozprostření tuzemských akcí v roce 2019 na celý červen, loni přes složité plánování v době epidemie byly dámské akce přesunuty na 1. září. Letos se vrací zpět do původního termínu – Den žen na golfu se uskuteční v úterý 1. června.

Zvyšuje se konkurence

Zvyšující se podíl golfistek v českém golfu má vliv i na to, že se stále zvyšuje konkurence v ženském výkonnostním golfu především v juniorských kategoriích. Český ženský golf již není pouze Klára Spilková, ale stále více je slyšet také o nejlepších amatérkách, které vesměs působí na amerických univerzitách. V současné době má Česko pět hráček v TOP 200 světového amatérského žebříčku WAGR.

Červen bude letos věnován na českých hřištích také skvěle obsazeným profesionálním turnajům: od 3. do 5. června se bude hrát Czech Ladies Challenge v Golf resortu Konopiště, od 25. do 27. června dorazí evropská elita na akci Tipsport Czech Ladies Open v Berouně. Loni se v Berouně představila kompletní česká špička včetně Kláry Spilkové a také například Emily Pedersen, vítězka nejen zdejší soutěže, ale také celoročního hodnocení Ladies European Tour.

Petr Halaburda
FOTO: Shutterstock.com

Předchozí

Z pokojíčku na vrchol globální scény CS:GO. Příběh hráčky Michaely „Mimi“ Lintrup

Seznamte se s nejnovějším modelem Audi Q4 e-tron

Další