HORY, POHYB, SVOBODA. JAK SE VYBAVIT NA SKIALPY?

| | , , ,

Jestliže šly skialpy (nebo skitouring) dosud jaksi mimo zoom vaší pozornosti, pak jste je aspoň periferně museli zaznamenat jako ojedinělé vítěze doby covidové. I v čase tuhých restrikcí ponechaly svým vyznavačům aspoň dočasný pocit svobody (pohybu v horách). A ten přetrvá i po návratu do časů „normálních“.

Text: Tomáš Nohejl, Foto: KÄSTLE

Čerstvé výzvy, nespoutaný pohyb nahoru i dolů, po sjezdovce i ve volném terénu bez ohledu na počasí, vytyčená území a trasy, uzavřené skupiny i výkonnost. Jste tu jen vy, hory a sníh – v plné kráse tak, jak si přejete. Zrodil se další rozměr lyžařské radosti.

Odhoďte obavy. Ano, nejlíp a téměř hned ocení jejich půvab ti, kdo vládnou lyžařskou zdatností z kopce a zároveň výbornou fyzickou kondicí. Na druhou stranu i kompletní začátečníci najdou brzy svoji cestu výletnickým tempem bez extrémních výkonů. A i v pozdějším věku se můžete stále relativně hodně zlepšovat.

Ať tak či onak, každopádně se potřebujete náležitě vybavit potřebným materiálem. Jak na to?

První kousky se v Česku objevily někdy v 90. letech a jejich majitelé s nimi působili spíše jako ufoni. V posledních dvou podivných zimách tady ale narostl prodej skialpového vybavení o více než 100 %. Přední značka Dynafit u nás prodala víc než na mnohem větším francouzském nebo španělském trhu.

„Odhaduju, že 30 % lidí se vrátí jenom na sjezdovky. Zbytek, kteří skialpy teprve objevili a zalíbily se jim, zůstane taky u nich. Ale ne všichni si je pořídí, budou si je půjčovat. Nikdy jsem nepotkal na hřebenech v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech tolik lidí na skialpových lyžích jako loni v zimě. Z toho usuzuju, že se jim to líbilo. Ne, že byli naštvaní, že museli vzít zavděk nějakou náhražkou,“ říká Gabo Adamec, česko-slovenský milovník hor, horolezec, horský vůdce i obchodník, v oblasti skialpinismu národní buditel velikosti Palackého.

Základní vybavení – lyže s vázáním a pásy, boty a hole pořídíte od třiceti, spíše čtyřiceti tisíc korun. Vstupní brána tedy stojí trochu výš, k ceně přidejte i jisté penzum technických dovedností a odborných znalostí. Proto se doporučuje napoprvé materiál půjčit, poté pořídit třeba i starší na zkoušku. Taky si nekoupíte hned kolo za sto tisíc, když teprve začínáte, že?

  • BOTY

Nejprve je dobré investovat do bot, potřebujete, aby vám opravdu seděly, a pak také nějaký čas vydrží. Skialpové boty připomínají sjezdové lyžáky, ale jsou významně lehčí. Přezky na skeletu s kloubem umožňují povolenou „stoupací“ polohu a utaženou „sjezdovou“. Vyladěné lehoučké závodní modely mají blízko až k běžkařské botě, používají se i verze kolečkového utahování namísto přezek.

Neznám člověka, který by po prvním (i dalším) použití neměl krvavé otlaky a puchýře, způsobené pohybem nohy v botě, třením a posunem do nejrůznějších poloh při „škrundání“ po kopcích. Vydržte! Dá se na to zvyknout, olepit exponovaná místa, vyladit tvar boty. Mnozí vyznavači skialpů pak používají své boty i na sjezdování a druhé časem ani nepotřebují. Cenově však počítejte za nové jistě přes deset tisíc.

  • LYŽE

Lyže a pásy si můžete půjčovat. Experti tvrdí, že až poté, co vyrazíte na skialpy aspoň desetkrát za zimu, stojí za to si je koupit. Lyže na pohled opět připomínají sjezdovky, mají hrany, zase jsou ale výrazně lehčí. Z kopce dolů vyžadují usilovnější ovládání, ale pokročilý lyžař brzy pochopí a ucítí.

  • VÁZÁNÍ

Skialpové vázání je subtilnější než sjezdařské. Špička má dva zobáčky po stranách a menší páčku vpředu, ta se pozdvihne nahoru pro upevnění na stoupání. Na sjezd zůstane dole, aby mohla vyhodit v případě pádu. Patka se otáčí do dvou poloh. Na jízdu dolů se zašlápne podobně jako sjezdařská. Na stoupání se pootočí a pata jen došlapuje na variabilně zvýšenou plošku, nastavenou podle úhlu kopce.

Chvilku potrvá, než si zvyknete na přece jen sofistikovanější nástup než u sjezdovek. Někde bývá brzdička, jinde se užívají bezpečnostní lanka, aby nepřipnutá lyže na svahu neujela. Lyže stojí okolo deseti tisíc korun, podobně i vázání.

  • PÁSY

Podle rozměrů a charakteru skialpové lyže (více freeridová široká „lopata“ anebo lehoučká závodní „pastelka“) pak pořídíte ještě tulení pásy. Ty se pro stoupání napevno zachytí na špičce a na patce a přilepí na skluznici. Sjedete s nimi i mírný kopec, s podobným pocitem jako na umělém sněhovém „kartáči“. Pro delší sjezd se sundávají. Strhnete je, složíte a uklidíte do batohu nebo strčíte za kalhoty. Po návratu pak nezapomeňte rozbalit a nechat v teple proschnout. Po čase se vytrácí lepivost, která se však dá částečně „dolepit“. Pásy stojí od tří tisíc výše.

  • HOLE

Používají se hliníkové nebo karbonové, ale povětšinou teleskopické. Vzít můžete i univerzální, s nimiž v létě chodíte nebo běháte. Při stoupání se drží co nejpohodlněji, často bez poutek, v nižší části. Poutka se i při sjezdu z bezpečnostních důvodů vyvlékají.

  • SETY

Každým rokem se zvyšuje nabídka dostupnějších setů ve sportovních řetězcích. Na druhou stranu nositeli kvality zůstávají osvědčené značky. S rostoucím zájmem se do skialpového vybavení pouští víc značek, tím stoupá konkurence a klesá cena. Objevuje se i dětský materiál, který vypadá půvabně. Ale po pravdě řečeno, dítě zrovna na skialpech tolik nevydrží a potřebuje se nejdříve pořádně naučit na běžkách a na sjezdovkách.

  • OBLEČENÍ

Už se také specializuje, jakoby na půli cesty mezi sjezdovým a běžkařským, protože do kopce potřebujete lehčí a prodyšnější a naopak z kopce teplejší a přírodním živlům odolnější. Kalhoty bývají užší. Druhou vrstvu potřebujete hodně funkční. Navrch pak lehčí bundu, která hodně (vlhkosti) pustí ven, ale málo (vody i větru) dovnitř. A v batohu se nikdy neztratí lehká péřovčička pro náhlou změnu počasí nebo zafutrování pod bundu na větrném hřebeni. Podobně to vypadá s rukavicemi i čepicí nebo čelenkou.

  • DOPLŇKY

Základem je batůžek, nejlíp přímo skialpový. Lehoučký a vybavený kapsami a úchyty na povrchu, které cestou jistě využijete. Potřebujete i lahev na vodu, brýle lyžařské i sluneční. Pokud se chcete vydat jen trochu do volného terénu, pořiďte i svatou trojici bezpečnostní výbavy – pípák, elektronický vyhledávač do lavin, sondu (skládací prut na píchání do sněhu) a lopatu, rozloženou do dvou částí. Než vyrazíte i do bezpečných míst, dejte si aspoň základní lavinový kurz. Dozvíte se jednoduchá pravidla, zároveň si uvědomíte respekt k přírodě a živlům. Před každou sezonou se pak vyplatí si ho aspoň krátce připomenout.

  • KNOW-HOW

Vědomostní výbava je pro skialpy skoro stejně důležitá jako ta materiální. Potřebujete znát základní pravidla pohybu v horách, bezpečnosti, ale i plánování túry, do něhož patří umění vyhledání předpovědi počasí apod. Ideálně se poučíte postupně od zkušenějšího kamaráda, najměte si na jednu výpravu nebo výlet horského vůdce, časem vás samotné bude zajímat víc a víc. Za skvělou studnici vědomostí doporučujeme chystaný druhý Skialpuj fest v Peci pod Sněžkou i s věhlasným závodem Noc tuleních pásů.

Předchozí

ZPÁTKY DO DIVOČINY!

VZHŮRU NA KITZSTEINHORN

Další