ZPÁTKY DO DIVOČINY!

| |

První běžky? Nikdy nezapomenu, jak jsme se s tátou plahočili v mlze a fujavici podél namrzlých klacků z Harrachova po hřebeni Krkonoš do Špindlu. Cestou místy ledovou, zachumelenou nebo hrbolatou, jistojistě příšernou… Jako dělanou pro back country lyže.

Text: Tomáš Nohejl, Foto: Sporten

Jenže tehdy jsme jeli na starých artiskách s ještě dřevěnou skluznicí, napatlanou vosky Skivo. V kožených lyžácích, do nich hned v prvním kopci napadal sníh a tkaničky namrzly sněhovými bambulemi… Ale ani teď s nejlehčími karbonovými běžkami, určenými pro úprk v břitce vykrouhané stopě, bych vám tu cestu nedoporučoval.

Máte štěstí, můžete si vzít back country lyže. S nimi tuhle pouť zvládnete a neskončíte někde pod mohylou na Zlatém návrší jako Hanč s Vrbatou. Nebo se můžete vydat úplně sami až tam… kamkoli si troufnete.

Back country jsou, zjednodušeně řečeno, širší lehce vykrojené běžky s hranami. Pro znalce a fajnšmekry pak se dá přidat, něco mezi běžkami a skialpy. Pořád ještě lehké, ale už robustní a stabilní. Šlapat můžete neupraveným divokým terénem, mimo stopu, rychlost není prioritou. Díky hranám sjedete bezpečně i po ledovce.

Jejich původ najdete na severu, hlavně v Norsku a ve Švédsku, kde na nich vyrážejí na víkendové výpravy do přírody, s lyžemi a spacákem nebo i stanem, celé rodiny.

Vyrábějí se už i nás, ve Sportenu v Novém Městě na Moravě. Protože právě pro české terény bývají skialpy často až předimenzované. Naopak na back country lyžích si je dostatečně užijete.

K dispozici jsou čtyři modely, užší Forester, univerzální Explorer, Explorer skin,už s integrovanými tuleními minipásy, a nejširší Ranger – ty už dokonce došly až na severní pól.

Sporten back country lyže mají dřevěné jádro Woodcore, které zajistí stabilitu, lehkost a odolnost. Ocelové hrany Steel Edges přinášejí ochranu před poničením, ale hlavně podrží na ledu. Lisovaný protismyk MgE, tzv. šupiny, dovolují obejít se bez stoupacích vosků. Stejně jako skin technologie, malé tulení pásy na skluznici, pomáhající v odrazu. Jeden pár back country lyží váží okolo dvou kil.

Vázání a boty můžete použít tradiční běžkové, pochopitelně spíše turistickou verzi, než odlehčené závodní skelety.

Další informace získáte i ve více než stovce sportovních obchodů, kde se prodávají.

Tak vzhůru do divočiny/(nejen) Vysočiny…

Předchozí

RAKOUSKÁ ORLICE S ČESKOU HLAVOU

HORY, POHYB, SVOBODA. JAK SE VYBAVIT NA SKIALPY?

Další