Já prostě šít nepřestanu

| |

Mladá návrhářka šatů inspirovaných jižní Moravou Miroslava Flamová využila pandemie ve svůj prospěch. O své značce FLAM mluví s pokorou, vášní, ale i velkým vděkem. Stala se jí terapií…

Jak se žije návrhářce šatů v době, kdy je většina národa zavřená doma a nejčastějším kouskem oblečení jsou tepláky?
Já to nedokážu porovnat s časem, kdy pandemie nebyla, protože jsem značku Flam založila v první vlně pandemie.

Jaká jste měla očekávání? Zakládat oděvní značku na začátku krize je odvážný počin.
Neměla jsem žádná vysoká očekávání. Mnoho značek, které jsou už rozjeté, má nyní problém, protože jsou zvyklé na nějaký příjem, na nějaký standard. A teď jsou v šoku. Ale já nemám být z čeho v šoku. (smích)

Takže chcete říct, že nastartovat značku společně s pandemií nebyl tak špatný nápad?
Právě, že to nebyl vůbec špatný nápad. Firmu jsem založila v červnu 2020, kdy se začínala pandemická opatření rozvolňovat a všichni byli jako utržení ze řetězu po tom prvním lockdownu. Lidé se chtěli veselit, jezdit na výlety a na dovolené. A pro tyhle příležitosti si pořizovali mé šaty. (smích)

Mohla byste popsat ten impuls, proč jste upnula na znovuobjevený koníček z dětství?
Jasně, totálně jsem vyhořela v práci. Bylo to už opravdu na hraně toho, že bych potřebovala odbornou pomoc. Do toho přišel covid a já jsem o tu práci přišla. Najednou jsem konečně měla čas! Dost času se věnovat šití, což už jsem dělala i při práci, byla to taková moje večerní terapie. Ale s příchodem covidu jsem se konečně mohla věnovat intenzivně jenom šití. Dny i noci. Zkrátka sedm dnů v týdnu.

Šaty z vaší dílny jsou prodchnuty jižní Moravou a folklorem, co dalšího se do nich ještě propisuje?
Pohodlnost určitě. A já jsem zvyklá nosit dlouhé šaty, protože nemám potřebu ukazovat svou kůži víc, než je třeba. Nejsem zastánkyně velkých výstřihů ani minisukní. Takže moje šaty jsou hlavně pohodlné, lehce nositelné a přitom opravdu ženské. Ale moje podzimní koženková kolekce je velmi sexy, ačkoli se nejedná o minisukně. V této kolekci se promítla i moje druhá stránka, a tou je moje vášeň pro techno a elektronickou hudbu.

Více se dočtete na stránkách časopisu Innspirace.

Předchozí

V boji s covidem jsme naprosto podcenili aktivní ochranu

Organizace zdravotní péče je nyní složitější

Další