Víc Čechů pořád jezdí v létě. Změňte to!

| |

Martin Nydegger, generální ředitel Switzerland Tourism, hovoří o výhodách spolupráce, Indech v Alpách a úspěšné strategii centrály cestovního ruchu, která funguje už 106 let.

V agentuře Switzerland Tourism působíte už 18 let a jejím generálním ředitelem jste od roku 2019. Co se za tu dobu změnilo?

Za prvé se změnily nástroje. Například před sedmnácti lety jsme nevěděli, co jsou sociální média. Největší událost v digitálním světě nastala, když jsme spustili web. Dnes je webová stránka naprosto obyčejná věc. Za druhé se změnila skladba návštěvníků Švýcarska. V Asii tehdy nebylo Švýcarsko známé tak, jako je dnes, stěžejní zdrojové trhy byly spíš Spojené státy a Evropa. V Interlakenu jsem onehdy viděl značné množství turistů z Indie.

Jak jste je tam dokázali přivést v takovém počtu?

Velmi nám pomohl Bollywood. Indové milují film a čtyřhodinové béčkové milostné příběhy. Velmi se jim líbí krajina v Kašmíru, s nádhernými kontrasty modrých jezer, zelených hor a bílého sněhu. Kvůli politickému a válečnému konfliktu tam však není možné natáčet. A tak producenti hledali jiné místo, kde by ho mohli nasnímat, a před možná už třiceti lety našli Švýcarsko. Trend natáčení indických filmů se tu rozjížděl pomalu, ale ve zhruba první dekádě tisíciletí tady indické filmové produkce zažívaly boom. Téměř každý velký bollywoodský film se tehdy natáčel ve Švýcarsku. Krajina totiž vypadá podobně, a my jsme indické filmaře zvali. Poté jsme otevřeli v Indii dvě kanceláře, v Bombaji a Novém Dillí.

Jak vypadá složení návštěvníků Švýcarska podle zdrojových zemí? Podle posledního „normálního“ roku 2019 samotní Švýcaři tvořili 45 % návštěvníků. Na druhém místě je s 35 % Evropa, zejména Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko a Itálie. Zbývajících 25 % pak doplňují vzdálené země, nejvíce Spojené státy. A to je velmi dobrý mix.

Co slibujete hostům, aby k vám přijeli i z blízkých zemí?

Ptáme se hostů stále, proč se rozhodli jet právě k nám. A sto šest let už slyšíme totéž: příroda, krajina, hory. U hor je důležité, že jsou přístupné – ve Švýcarsku působí přes 500 lanovkových dopravců, jež provozují 2500 lanovek a vleků. Hory tak lze nejen pozorovat zdola nebo na ně vystupovat horolezecky, ale také na ně vyjet veřejnou dopravou. A to je významná věc.

Jak se vyvíjí cestovní ruch z České republiky do Švýcarska?

Jsme docela spokojeni, cestování Čechů k nám sílí. Před covidem jsme zaznamenali kolem 120 000 přenocování a na toto číslo bychom se nyní chtěli vrátit. Je třeba dodat, že 70 % českých turistů přijíždí do Švýcarska v létě, tedy více než na lyže.

Jaká tři místa byste osobně doporučil k návštěvě tomu, kdo se do Švýcarska vypraví poprvé?

Rozhodně Zermatt a také nádhernou vesničku Bettmeralp v oblasti Aletsch. Na východní straně Švýcarska leží kanton Graubünden a v něm místo zvané Scuol, kde se mluví rétorománsky, a to je druhý můj tip. Je to asi šest hodin jízdy autem z Prahy. A do třetice nejspíš v létě kraj kolem Lucernského jezera: město Lucern, hory Rigi a Pilatus. Ti nejnáročnější budou nadšeni fenomenálním luxusním resortem Bürgenstock.

Předchozí

Zima s helvétským křížem

Saunové ceremoniály: Když se saunování promění v zážitek pro všechny smysly

Další