Zima s helvétským křížem

| |

Portfolium její nabídky je nevyčerpatelné. Jak si vybrat a neztratit se? Nabízíme vybrané akce a novinky, které vám zpříjemní pobyt v zemi hor, jezer, čokolády, hodinek a přesných vlaků.

Text: Petr Bílek, Jan Ursíny, foto: Swiss

DAVOS-KLOSTERS

Nová sjezdovka na Jakobshornu

Nová sjezdovka mezi Usser Isch a oblastí Carjöl na Jakobshornu nabízí zkušeným lyžařům atraktivní 2,5 km dlouhý sjezd zpět na Davos Platz a odlehčuje sjezdovce Gämpen, která vede z velké části lesní cestou. Dnes již nefunkční slalomová trať FIS Ischalp byla znovu zalesněna.
www.davos.ch/zima

Rhétské dráhy

Magic Gourmet Express

Za jízdy z Churu do Samedanu u Sv. Mořice v historickém voze ze třicátých let minulého století se podává tříchodové menu a kouzelník Tino Plaz vás přenese do světa fantazie.

www.rhb.ch

LUCERN

Fondue a raclette na jezeře

Plavba lodí spojená s konzumací švýcarských specialit s fondue nebo raclette? V zimě ideální. Plavba trvá 2,5 hodiny, k dispozici jsou sýry z Urnerbodenu a bohatý bufet s přílohami. Koná se každý pátek až do 22. března 2024, cena je 37 CHF.

www.lakelucerne.ch

Lucern

Masopust

Na tučný čtvrtek (Schmotzige Donnschtig), tedy nyní 8. února 2024, o páté hodině se ve starém Lucernu rozlehne velký třesk („Urkmnall“) a propukne divoký rej, který trvá až do Popeleční středy. Uličkami procházejí tisíce postav v bizarních maskách a kostýmech a v radostné smršti veselí, hudby a tance zahánějí zimu.
8. 12. 2. 2024 | www.luzern.com

RIGI

Fondue, zubačka a sýrová lázeň

Po celou zimu si návštěvníci hory Rigi mohou užít nezapomenutelnou fondue party v nejstarším elektrickém ozubnicovém vagonu světa z roku 1911. Za svitu měsíce vyjedete až do 1 800 m n. m. I v zimě se lze na Rigi vydat také pěšky, využít kolem 35 km skvěle připravených turistických tras, a fondue si vychutnat na vrcholu. Nádherné výhledy v každém případě zaručeny. Na úpatí vrcholu Rigi lze relaxovat v minerálních lázních Rigi Kaltbad, které navrhl slavný švýcarský architekt Mario Botta, případně se ponořit do blahodárné syrovátkové lázně v sýrárně Alp Chäserenholz.

www.rigi.ch

ENGELBERG TITLIS

Sněžné skútry, sněžnice a sáňky

Hora Titlis nabízí nejen jízdu první otočnou lanovkou světa, chůzi po visutém mostu v nadmořské výšce přes 3 000 m a návštěvu ledovcové jeskyně, ale také Titlis SnowXPark na Trübsee, kde si lze zařádit na elektrických sněžných skútrech. Další adrenalinový zážitek slibuje sjezd na saních zasněženým lesem z Gerschnialpu do Engelbergu. Během vybraných pátků a sobot se koná i noční sáňkování završené lahodným sýrovým fondue v chatě vedle dolní stanice lanovky na Titlis. A druhý den ráno? Nasaďte sněžnice a vydejte se do prašanu: v okolí Gerschnialpu a Trübsee je k dispozici přes 50 km zimních turistických tras.
www.titlis.ch

ANDERMATT

Alpský hotel Radisson Blue Hotel Reussen

Nezapomenutelný pobyt v Andermattu zajistí hotel Radisson Blu Hotel Reussen, kde si po celém dnu venku dopřejete relaxační masáž v hotelovém Spa & Wellness centru s fitness, saunou, parní lázní a bazénem a večer završíte sklenkou vína v intimním BärBaru. Útulná architektura hotelu s více než 200 pokoji, apartmány a rezidencemi představuje současnou interpretaci švýcarské horské chaty. Veškerá elektrická využívaná energie pochází z vodních a větrných elektráren v gotthardském regionu a v ceně každého pobytu je zahrnuta částka 1 CHF, která se daruje Světovému fondu na záchranu ledních medvědů.
www.radissonhotels.com

ANDERMATT

Udržitelné zimní radovánky

Nuda nemá v Andermattu místo. Na Gemsstocku, který se tyčí do výšky téměř 3 000 m n. m., čekají na freeridery sjezdy s převýšením 1 500 metrů s náročnými žlaby všech tvarů a velikostí. Lyžařský areál je však vhodný i pro ty, kteří se na lyže vydávají poprvé (či podruhé). Dbá se tu i na to, aby si všechny ty skvělé okamžiky mohly zažít i příští generace. V rámci iniciativy Andermatt Responsible všechny vleky i vodní děla pohání výhradně obnovitelná energie. SkiArena uchovává sníh z minulé sezony, tím se šetří energie a náklady na výrobu umělého sněhu. A podobné je to i v létě: místní 18jamkové golfové hřiště je postaveno šetrně k životnímu prostředí a poskytuje prostor pro druhově rozmanité rostlinstvo i živočišstvo. Díky tomu získalo celosvětově uznávanou certifikaci GEO.
www.andermatt.ch

SCHILTHORN

Pět měsíců báječného lyžování

Díky nadmořské výšce 1 600–3 000 m a snowfarmingu v lyžařské oblasti Mürren-Schilthorn, která je součástí Jungfrau Ski Region, tu leží sníh od počátku listopadu do konce dubna. Síť přibližně 50 kilometrů perfektně upravených sjezdovek uspokojí každého lyžníka: Svahy v oblasti Schiltgrat jsou určeny pro ty, kteří hledají výzvu a sjezdovky v oblasti Birg-Schilthorn ocení zkušení lyžaři i snowboardisté. Pista č. 9 Direttissima, je dlouhá sice jen 400 metrů, ale má sklon 88 procent! Děti si užijí dětskou sjezdovku Lilly’s Magic Kidsslope na Allmendhubelu nad Mürrenem. A je tu i něco pro chodce: po chutné večeři v restauraci Allmendhubel Panorama na Mürrenem se projděte pohádkovou zimní krajinou po nové stezce osvětlené lucernami.
www.schilthorn.ch

SCHILTHORN

Pekelná jízda

Pojede se už 80. ročník Inferno Skirennen, největšího lyžařského závodu. Trasa měří šílených 15,8 km, jede se z kopce ale i do kopce a jede se pekelně rychle. Startovní listina je omezená na 1 850 účastníků: tuto sezonu už je plno, ale na příští rok se registrujte včas, třeba už v létě!
24.→27. 1. 2024 | www.inferno-muerren.ch

ENGADIN

Hvězdné nebe nad Scuolem

Co říkáte na tento večerní program: Fondue v útulné horské chatě, sjezd na saních až do údolí za svitu měsíce a na svěžím horském vzduchu, a pak relax v minerálních lázních Bogn Engiadina? Regiony Engadin Scuol Zernez a Val Müstair získaly jako první certifikace Swisstainable nejvyššího možného stupně „leader“.

www.engadin.com

Předchozí

Altereo má chuť růst a zvětšit objem investic

Víc Čechů pořád jezdí v létě. Změňte to!

Další