Zimním koupáním k imunitě

| | ,

Představte si, jak otevíráte dveře na terasu. Mrzne a na  závějích sněhu se třpytí první ranní paprsky slunce. Promrzlý sníh křupe pod nohama, když si jím bosí prošlapáváte cestu. Ke swimspa to máte pár kroků, každý z nich znamená tisíce brnících jehliček do nohou. Již první vkročení do vyhřáté vody mění mrazivé bodání v žár a přináší nával endorfinů do celého těla. „Dělá vám dobře po těle i na duši, vaše kondice vzkvétá a imunita se tetelí blahem. Zimní koupání je prostě koupání s bonusem,“ říká fyzioterapeutka Pavla Skopalová z MINT Terapie.

Jedním z fenoménů, který přinesla doba coronavirová je zimní otužování v přírodních vodách. Přestože si všichni umíme představit, jak posilující taková pravidelná činnost může pro organismus být, není to disciplína pro každého. Posílit imunitu s využitím vody a rozdílných teplot jde ale i o poznání příjemněji. A tak se dalším coronavirovým trendem stalo pořízení domácího spa. „Venkovní vířivky a swimspa s termálním krytem pro celoroční využití se staly v posledních dvou letech opravdu žádaným produktem,“ potvrzuje Kateřina Kadlecová, ředitelka společnosti USSPA, největšího českého výrobce vířivek a swimspa.

Že jde o skvělý způsob relaxace, potvrzují i odborníci. „Zkuste teplou vodu, přesněji vodu vyhřátou nad teplotu těla. Pobyt v takové vodě má svá specifika. Ať už dáváte přednost plavání nebo jste vyznavači večerní relaxace ve venkovní vířivce, máte možnost naplno vytěžit blahodárné účinky hydroterapie v kombinaci s různým ročním obdobím. V chladných měsících roku jsou pak účinky ještě o něco pestřejší, stejně jako samotný zážitek ze zimní koupele v horké lázni,“ vysvětluje Pavla Skopalová.

Terapeutické využití rozdílných teplot má svoje kořeny ve starověku. Už Hippokrates údajně prohlásil, že vodní terapie „tiší fyzickou i duševní slabost“. Systematické vystavování se rozdílným teplotám totiž opravdu působí na to, jak naše tělo funguje, a ovlivňuje i naši náladu. Při vystavení chladovým podnětům cévy zmenší svůj průměr a krev se stáhne z povrchových částí těla do tělesného jádra. To napomáhá udržení tepla, ale také dochází k zaplavení mozku a klíčových orgánů okysličenou krví. „Naopak při pobytu v teplé vodě dochází k rozšíření cév, a tedy distribuci krve zpět do celého těla. Tyto změny v krevním oběhu napomáhají důkladnému prokrvení, podporují metabolismus a přirozené očistné procesy, které v těle probíhají,“ říká Pavla Skopalová a dodává: „Jakékoliv změny teplot představují pro naše tělo určitý druh stresu. Náš organismus na podněty z vnitřního či vnějšího prostředí, na daný stresor, reaguje kaskádou reakcí, která se ukazuje jako zdraví prospěšná. A zatímco adaptivní reakce organismu na stabilní dlouhodobý stres nebo na dlouhodobě opakující se stresové stimuly vede k negativním efektům včetně poklesu nespecifické imunity či depresím, reakce na opakovaný, silný, časově krátký, pravidelný stres aktivuje systém imunity, vyrovnává aktivitu nervového systému a zvyšuje odolnost organismu.“

Jednoduše řečeno, zatímco stres v podobě dlouhodobých nároků na výkon v práci nám škodí, pro tělo stresující vystavení se chladu při zimním koupání ve vířivce nebo swimspa je pro nás prospěšné.

Studie prokázaly, že teplé, studené i střídavé koupele snižují hladinu stresového hormonu kortizolu. Vystavení se chladu dále napomáhá uvolňování hormonu noradrenalinu, který povzbuzuje náladu. Terapeutické využití vody pak obecně vede k vyšší produkci beta–endorfinů, které dopomáhají k pocitům „well–being“, tedy spokojenosti.

V jedné studii byl dokonce srovnáván efekt antidepresiv a perličkové lázně s podvodní masáží zad, oblasti krku, břicha, nohou a ramen (tedy velmi podobné hydroterapii ve vířivce) o teplotě 37 °C u úzkostných pacientů. Nejenže byl efekt srovnatelný, u pacientů podstupujících pravidelnou lázeň byly výsledky dokonce lepší, s dlouhodobějším trváním a bez nežádoucích vedlejších účinků.

„Problémem mnoha našich klientů a pacientů je neschopnost relaxace. A dovolím si toto tvrzení zobecnit na celou společnost. Zkrátka neumíme efektivně relaxovat. Relaxem totiž nemyslím absolutní nicnedělání a pouhou momentální absenci povinností. Myslím tím opravdovou regeneraci fyzickou i duševní, péči o sebe,“ vysvětluje Pavla Skopalová.

Schválně – co dobrého jste dnes aktivně vykonali pro svoje zdraví? Odborníci radí mnoho věcí – od managementu spánku, kvalitní stravy, aktivního pohybu na čerstvém vzduchu po relaxační cvičení, meditace, práci s dechem. Zvláště v zimních měsících, kdy ubývá pobytu venku a běžného pohybu, mohou být právě wellness procedury výhodným způsobem, jak zrelaxovat. A pokud máte k dispozici venkovní vířivku, swimspa nebo jejich kombinaci, můžete pro relaxaci plně využít benefity hydroterapie. Získáte navíc větší odolnost organismu a silnější imunitu, což má nesmírně pozitivní přínos nejen pro aktuální kvalitu života, ale také pro prevenci vzniku závažných onemocnění v budoucnu.

Nejspíš jste už slyšeli o tom, že nejvíce tepla uniká hlavou. Věděli jste ale, že je to mýtus? Vznikl pravděpodobně na základě vojenských experimentů z 50. let minulého století. Při pokusech byli jedinci vystaveni ledovým teplotám – celí zahalení, až na hlavu. A tak, logicky, nejvíce tepla unikalo hlavou. Ta odpovídá asi 7 % povrchu těla. Další experimenty ale ukázaly, že tepla uniká adekvátně odhalené ploše těla. Zkrátka, hlavou ztratíte relativně stejně tepla jako byste ztratili, pokud byste na sobě neměli kalhoty. Je však pravdou, že některé periferní části těla, jako chodidla, ruce, tváře, nos nebo uši disponují speciálními cévami reagujícími svým stažením nebo roztažením na potřeby tělo ochlazovat nebo zahřát. Při pobytu ve venkovní vířivce proto může být příjemné nošení čepice. Zajistíte tak tepelný komfort celému tělu. Na ponořenou část těla vám zima nebude.

Výměna tepla probíhá ve vodě prouděním a vedením. Při pobytu v teplé až horké vodě dochází k pronikání tepla do tělesného jádra, odkud je efektivně rozváděno krevním řečištěm do celého těla. Prohřejí se proto i hlouběji uložené tkáně. Při celkové koupeli vám tak ani venku v mrazivém počasí nebude zima. A pokud šikovně ošetříte i příchod a odchod z vířivky zpět do tepla, je malá šance, že nastydnete. Právě naopak – pravidelným zimním koupáním posilujete svou imunitu, a i běžným nachlazením tak budete odolávat lépe.

Předchozí

Iniciativa Nadace SYNER již zajistila bezpečné zázemí pro padesátku ukrajinských maminek a dětí

Radioaktivita znamená život

Další