Špičkové zbraně značky CZ se prodávají do více než 100 zemí celého světa. Cesta k této skvělé současnosti však nebyla vždy úplně jednoduchá, nemluvě o tom, že před rokem 1989 uherskobrodská továrna zůstala v anonymitě.
Zbrojní závod v Uherském Brodě byl vybudován v roce 1936 v rámci přesunu československých strategických kapacit od německých hranic do východní oblasti republiky jako pobočka České zbrojovky, akciové společnosti v Praze shlavní továrnou v jihočeských Strakonicích. Prvními uherskobrodskými výrobky byly letecké kulomety pro československou armádu i export, za okupace sepřešlo na produkci leteckých kulometů německého typu.
Po osvobození byla továrna v Uherském Brodě znárodněna a přeorientovala se na výrobu civilních zbraní. Koncem 40.let však opět začaly dodávky ozbrojeným silám. Rok 1950 přinesl závodu osamostatnění, zároveň ale také přímé podřízení pražským ministerstvům. Od poloviny 50. let se dá konečně mluvit odiverzifikovaném výrobním programu, v němž podle aktuální poptávky převažují služební a civilní zbraně.
V následujících desetiletích podnik nesl mnoho jmen a o svém zaměření mohl rozhodovat jen v omezené míře. Přesto se mu dařilo dosahovat velkých úspěchů a mnohé z jeho produktů se staly legendami. Na služebním poli zaslouží zmínit samopaly vz.58 a vz.61. Škorpion, z civilních zbraní třeba vzduchovky Slavia,pistole ČZ vz.50/70 a ČZ75, malorážky řady ZKM či kulovnice ZKK. Jen málokdo z mnoha statisíců spokojených uživatelů po celém světě však věděl, kde se tyto modely doopravdy vyrábějí. Na služební zbraně totiž uherskobrodská Zbrojovka směla uvádět jen třípísmenný kód SHE. Na civilních modelech se zase uplatňovaly ochranné známky „starších“ čs.zbrojovek: „ČZ v kruhu“ někdejší mateřské továrny ve Strakonicích a několik značek Zbrojovky Brno. Pouze vzduchovky mohly nést unikátní uherskobrodskou značku Slavia.
Do světové extraligy
Comming out přišel až po pádu komunistického režimu a vzniku České zbrojovky a.s. Uherský Brod v roce 1992, kdy byla zaregistrovaná ochranná známka UB CZ a zaveden systém označování modelů s písmeny CZ na začátku. Česká zbrojovka a.s. prošla spletitým vývojem, ve kterém nebyla nouze o hubená léta. Od roku 2006 se však datuje začátek nové éry, kdy se podnik v držení většinového českého akcionáře pod vedením generálního ředitele Ing. Lubomíra Kovaříka, MBA, rychle proměnil ve vysoce výkonnou moderní firmu s radikálně obměněným portfoliem. Nová generace zbraní CZ se od zákazníků dočkala nadšeného přijetí a Česká zbrojovka a.s. se definitivně zařadila mezi světovou extraligu.
V roce 2018 byl vytvořen mezinárodní holding Česká zbrojovka Group SE, do něhož jsou vedle mateřské továrny v Uherském Brodě začleňovány další firmy s příbuznými výrobními a vývojovými programy. V čele holdingu stojí Ing. Lubomír Kovařík, MBA. Pozici generálního ředitele České zbrojovky a.s. nyní zaujímá Ing. Ladislav Britaňák, MBA,který byl coby dlouholetý obchodní ředitel jedním z hlavních architektů globálního úspěchu značky CZ.
Ze současné nabídky zmiňme aspoň „strikerfired“ pistole řady CZ P-10, opakovací kulovnice CZ 557, novou řadu malorážek CZ 457, samopaly CZ SCORPION EVO 3 A1 a útočné pušky CZ BREN 2. Samostatnou kategorii tvoří například speciální sportovní pistole, s nimiž členové továrního střeleckého družstva pravidelně vítězí na nejprestižnějších světových soutěžích podle pravidel IPSC.