Zimním koupáním k imunitě

| |

Představte si, jak otevíráte dveře na terasu. Mrzne a na  závějích sněhu se třpytí první ranní paprsky slunce. Promrzlý sníh křupe pod nohama, když si jím bosí prošlapáváte cestu. Ke swimspa to máte pár kroků, každý z nich znamená tisíce brnících jehliček do nohou. Již první vkročení do vyhřáté vody mění mrazivé bodání v žár a přináší nával endorfinů do celého těla. „Dělá vám dobře po těle i na duši, vaše kondice vzkvétá a imunita se tetelí blahem. Zimní koupání je prostě koupání s bonusem,“ říká fyzioterapeutka Pavla Skopalová z MINT Terapie.

Jedním z fenoménů, který přinesla doba coronavirová je zimní otužování v přírodních vodách. Přestože si všichni umíme představit, jak posilující taková pravidelná činnost může pro organismus být, není to disciplína pro každého. Posílit imunitu s využitím vody a rozdílných teplot jde ale i o poznání příjemněji. A tak se dalším coronavirovým trendem stalo pořízení domácího spa. „Venkovní vířivky a swimspa s termálním krytem pro celoroční využití se staly v posledních dvou letech opravdu žádaným produktem,“ potvrzuje Kateřina Kadlecová, ředitelka společnosti USSPA, největšího českého výrobce vířivek a swimspa.

Že jde o skvělý způsob relaxace, potvrzují i odborníci. „Zkuste teplou vodu, přesněji vodu vyhřátou nad teplotu těla. Pobyt v takové vodě má svá specifika. Ať už dáváte přednost plavání nebo jste vyznavači večerní relaxace ve venkovní vířivce, máte možnost naplno vytěžit blahodárné účinky hydroterapie v kombinaci s různým ročním obdobím. V chladných měsících roku jsou pak účinky ještě o něco pestřejší, stejně jako samotný zážitek ze zimní koupele v horké lázni,“ vysvětluje Pavla Skopalová.

Terapeutické využití rozdílných teplot má svoje kořeny ve starověku. Už Hippokrates údajně prohlásil, že vodní terapie „tiší fyzickou i duševní slabost“. Systematické vystavování se rozdílným teplotám totiž opravdu působí na to, jak naše tělo funguje, a ovlivňuje i naši náladu. Při vystavení chladovým podnětům cévy zmenší svůj průměr a krev se stáhne z povrchových částí těla do tělesného jádra. To napomáhá udržení tepla, ale také dochází k zaplavení mozku a klíčových orgánů okysličenou krví. „Naopak při pobytu v teplé vodě dochází k rozšíření cév, a tedy distribuci krve zpět do celého těla. Tyto změny v krevním oběhu napomáhají důkladnému prokrvení, podporují metabolismus a přirozené očistné procesy, které v těle probíhají,“ říká Pavla Skopalová a dodává: „Jakékoliv změny teplot představují pro naše tělo určitý druh stresu. Náš organismus na podněty z vnitřního či vnějšího prostředí, na daný stresor, reaguje kaskádou reakcí, která se ukazuje jako zdraví prospěšná. A zatímco adaptivní reakce organismu na stabilní dlouhodobý stres nebo na dlouhodobě opakující se stresové stimuly vede k negativním efektům včetně poklesu nespecifické imunity či depresím, reakce na opakovaný, silný, časově krátký, pravidelný stres aktivuje systém imunity, vyrovnává aktivitu nervového systému a zvyšuje odolnost organismu.“

Jednoduše řečeno, zatímco stres v podobě dlouhodobých nároků na výkon v práci nám škodí, pro tělo stresující vystavení se chladu při zimním koupání ve vířivce nebo swimspa je pro nás prospěšné.

Studie prokázaly, že teplé, studené i střídavé koupele snižují hladinu stresového hormonu kortizolu. Vystavení se chladu dále napomáhá uvolňování hormonu noradrenalinu, který povzbuzuje náladu. Terapeutické využití vody pak obecně vede k vyšší produkci beta–endorfinů, které dopomáhají k pocitům „well–being“, tedy spokojenosti.

V jedné studii byl dokonce srovnáván efekt antidepresiv a perličkové lázně s podvodní masáží zad, oblasti krku, břicha, nohou a ramen (tedy velmi podobné hydroterapii ve vířivce) o teplotě 37 °C u úzkostných pacientů. Nejenže byl efekt srovnatelný, u pacientů podstupujících pravidelnou lázeň byly výsledky dokonce lepší, s dlouhodobějším trváním a bez nežádoucích vedlejších účinků.

„Problémem mnoha našich klientů a pacientů je neschopnost relaxace. A dovolím si toto tvrzení zobecnit na celou společnost. Zkrátka neumíme efektivně relaxovat. Relaxem totiž nemyslím absolutní nicnedělání a pouhou momentální absenci povinností. Myslím tím opravdovou regeneraci fyzickou i duševní, péči o sebe,“ vysvětluje Pavla Skopalová.

Schválně – co dobrého jste dnes aktivně vykonali pro svoje zdraví? Odborníci radí mnoho věcí – od managementu spánku, kvalitní stravy, aktivního pohybu na čerstvém vzduchu po relaxační cvičení, meditace, práci s dechem. Zvláště v zimních měsících, kdy ubývá pobytu venku a běžného pohybu, mohou být právě wellness procedury výhodným způsobem, jak zrelaxovat. A pokud máte k dispozici venkovní vířivku, swimspa nebo jejich kombinaci, můžete pro relaxaci plně využít benefity hydroterapie. Získáte navíc větší odolnost organismu a silnější imunitu, což má nesmírně pozitivní přínos nejen pro aktuální kvalitu života, ale také pro prevenci vzniku závažných onemocnění v budoucnu.

Předchozí

Baťa z Červeného Kostelce chystá velkou expanzi do Evropy

POHÁDKOVÉ LÁZNĚ UPROSTŘED VINOHRADŮ

Další